Rocznie Polacy marnują ok. 9 mln ton żywności
Kupują za dużo, nie wiedzą jak przechowywać, nie zauważają, gdy gniją. To najczęstsze przyczyny wyrzucania przez Polaków owoców i warzyw. Wg najnowszych badań Federacji Polskich Banków Żywności, przygotowanych z okazji Światowego Dnia Żywności, warzywa i owoce są jednym z pięciu najczęściej wyrzucanych produktów. Dane Eurostatu sytuują Polskę na piątej pozycji Państw marnujących najwięcej jedzenia.
14.10.2011 | aktual.: 14.10.2011 13:58
Do marnowania jedzenia nadal przyznaje się co czwarty Polak. Wg raportu Komisji Europejskiej z 2010 roku Polska, zajmuje piąte miejsce w rankingu państw, w których marnuje się najwięcej żywności, zaraz po Wielkiej Brytanii, Niemcach, Francji i Holandii. Rocznie marnujemy ok. 9 mln ton żywności.
Żywność zastrajkuje! Manifest owoców i warzyw na ulicach polskich miast.
Już w najbliższy poniedziałek, 17 października, na ulicach 16 polskich miast pojawią się wolontariusze Banków Żywności przebrani za owoce i warzywa, którzy w kolorowym przemarszu "Strajków Żywności" będą manifestować swój sprzeciw wobec marnowania. W ten sposób Banki Żywności, z okazji Światowego Dnia Żywności, zwracają uwagę na problem marnowania owoców i warzyw.
Owoce i warzywa to produkty szczególnie istotne dla naszej diety, ze względu na swoje składniki odżywcze. Powinniśmy je spożywać przynajmniej pięć razy dziennie. Ziemniak, który jest drugim najczęściej wyrzucanym przez Polaków produktem, zawiera więcej witaminy C niż jabłko.
Jednocześnie wg badań GUS Polacy spożywają coraz mniej owoców i warzyw. W 2010 roku Polak zjadał średnio 108 kg owoców i warzyw, czyli 13 kg mniej niż w roku 2010. Jedną z głównych przyczyn niespożywania owoców i warzyw w odpowiedniej ilości jest ich wyrzucanie i tylko częściowe wykorzystanie.*
- Bardzo ważnym aspektem marnowanie owoców i warzyw są także straty ekologiczne, jakie generuje ich uprawa oraz dostarczenie do konsumenta – mówi Maria Gosiewska, koordynatorka kampanii "Nie marnuj jedzenia". - Do wytworzenia 1 kg ziemniaków potrzebne jest aż 300 litrów wody, a każda 1 tona żywności, która trafia na wysypiska śmieci emituje do atmosfery 4,2 ton CO2 . Dlatego też należy pamiętać, że wyrzucając owoce i warzywa, poza stratami samego produktu, generujemy również starty wartości odżywczych oraz ogromne straty dla środowiska.
Co zrobić, aby nie marnować owoców i warzyw?
- Planuj zakupy owoców i warzyw - przed wyjściem do sklepu sprawdź, czy nie masz już zakupionych owoców i warzyw, które możesz wykorzystać. Jeśli nie, to zrób listę zakupów tylko potrzebnych owoców i warzyw. Staraj się nie kupować owoców i warzyw w dużych opakowaniach!
- Licz proporcje - policz, ile poszczególnych owoców i warzyw potrzebujesz zużyć, aby przygotować danie dla określonej liczby osób. Będziesz mieć wtedy pewność, że po obiedzie nic się nie zmarnuje.
- Odpowiednio przechowuj owoce i warzywa - pamiętaj, że nie wszystkie owoce przechowujemy w lodówce, a zarówno owoce, jak i warzywa muszą mieć dostęp do powietrza.
Ukiś, zamarynuj, ugotuj - czyli co zrobić z owocami i warzywami na zimę
- Jako kucharz za punkt honoru biorę sobie nie marnowanie żywności w kuchni, a w szczególności owoców i warzyw. Uważam, że tej zasady powinien się trzymać zarówno szef kuchni w restauracji, jak i dobra gospodyni w domu. Najlepszym sposobem na wykorzystanie owoców i warzyw jest przygotowanie z nich przetworów, czyich ukiszenie. W ten sposób mamy pewność, że żadne owoce i warzywa się nie zmarnują, a do tego możemy się cieszyć się ich smakiem podczas nadchodzącej zimy - mówi Jan Kuroń, który wspiera kampanię "Nie marnuj jedzenia". - Najlepszym sposobem na przechowywanie ziemniaków jest składowanie ich w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu w temperaturze 7-10 st. C. W wyższej temperaturze ziemniaki zaczynają kiełkować i wysychać. Ziemniaki nie mogą być przechowywane w lodówce.
Z okazji Światowego Dnia Żywności, 17 października, w 16 miastach w Polsce, odbędą się "Strajki Żywności”. Wolontariusze Banków Żywności przebrani za owoce i warzywa, w kolorowym przemarszu będą manifestować swój sprzeciw wobec marnowania owoców i warzyw oraz podpowiadać, jak ograniczyć ich marnowanie.
Wyprodukowanie 1 kg ziemniaków to 300 litrów wody, a produkcja 1 kg kukurydzy pochłania aż 900 litrów wody! W Stanach Zjednoczonych jedzenie średnio podróżuje 2400 km zanim trafi na talerz konsumenta.
Koordynatorem "Strajków Żywności" jest Federacja Polskich Banków Żywności.
Szczegółowe informacje dotyczące tras poszczególnych "Strajków Żywności” znajdują się na stronie www.niemarnuje.pl
- Źródło: Parfitt J., Bartel M., Macnaughton S.: Food waste within food supply chains: quantification and potential for change to 2050
Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000063599), której misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie niedożywienia w Polsce. Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 27 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności pomagają codziennie. Systematycznie udzielają pomocy żywnościowej ponad 3 400 organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do blisko miliona potrzebujących. W 2010 roku Banki Żywności przekazały łącznie ponad 68 tysięcy ton artykułów spożywczych pochodzących od producentów, dystrybutorów, z unijnego programu PEAD, a także ze zbiórek żywności i wyklikajzywność.pl. Były to głównie podstawowe produkty spożywcze, jak mleko, sery, mąka, makarony, a także napoje, przetwory mleczne. Pomoc trafiła do jadłodajni, ośrodków wsparcia, najuboższych rodzin i dzieci w całym kraju.