Trwa ładowanie...

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Komentarz Morawieckiego i Ziobry

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona przekroczyła bramę obozu KL Auschwitz-Birkenau, kończąc jego zbrodniczą działalność. W rocznicę tych wydarzeń na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Politycy obozu władzy skomentowali rocznicę. Szczególnie mocny wpis zamieścił minister Zbigniew Ziobro.

6 grudnia 2019 roku. Mateusz Morawiecki wraz z Angelą Merkel odwiedził muzeum obozu Auschwitz-Birkenau. Obecnie z powodu epidemii koronawirusa takie spotkanie nie było możliwe6 grudnia 2019 roku. Mateusz Morawiecki wraz z Angelą Merkel odwiedził muzeum obozu Auschwitz-Birkenau. Obecnie z powodu epidemii koronawirusa takie spotkanie nie było możliweŹródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
d3mna8g
d3mna8g

Premier Mateusz Morawiecki w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu napisał, że "kiedy Polska w 1918 roku odzyskała po 123 latach niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata – KL Auschwitz-Birkenau. Pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej tożsamości".

Będący z wykształcenia historykiem Morawiecki znany jest z tego, że lubi w swoich przemówieniach odwoływać się do wydarzeń historycznych i tożsamości narodowej.

Podobny, choć mocniejszy wpis zamieścił minister Zbigniew Ziobro. "W rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r., obchodzoną jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, czcimy miliony ofiar niemieckiego ludobójstwa i przypominamy, że zbrodnie te nie zostały rozliczone ani ukarane" - czytamy na jego Twitterze.

d3mna8g

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Czy można mówić o zbrodni nierozliczonej?

11 kwietnia 1961 r. w Jerozolimie proces Adolfa Eichmanna. Zakończył się skazaniem Eichmanna na śmierć przez powieszenie. Uprowadzony przez agentów izraelskich służb specjalnych Eichmann był jednym z głównych architektów zbrodni holocaustu.

Wkrótce później w zachodnich Niemczech rozpoczął się tzw. drugi proces oświęcimski, w którym wyroki skazujące otrzymali byli członkowie załogi SS Auschwitz. Do dziś na całym świecie znajduje się i stawia przed sądem nazistów, którzy brali udział w tamtym procederze.

Rocznica wyzwolenia Auschwitz w cieniu pandemii koronawirusa

Z powodu epidemii koronawirusa 76. rocznica likwidacji obozu nie mogła być obchodzona w samym Oświęcimiu. W 2020 roku obchody przykuły uwagę całego świata. Stało się tak za sprawą wystąpienia byłego więźnia obozu i dziennikarza Mariana Turskiego.

Turski przypomniał, że "Auschwitz nie spadło z nieba", a zostało stworzone na skutek nazistowskiej polityki, która potrafiła spełnić żądania robotnicze i odwoływać się do godności narodowej, ale jednocześnie sprawiała, że ludzie stawali się kompletnie nieczuli na zło.

Wstrząsające słowa Mariana Turskiego. "Nie bądź obojętny"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mna8g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mna8g
Więcej tematów