ŚwiatRocznica wybuchu w Czarnobylu

Rocznica wybuchu w Czarnobylu

26 kwietnia 1986 roku, 23 minuty po godzinie pierwszej, w reaktorze elektrowni w Czarnobylu doszło do eksplozji. Chmury radioaktywne rozpoczęły swoją wędrówkę po Europie. Po wybuchu siła promieniowania równała się wybuchowi 500 bomb atomowych, jakie Amerykanie zrzucili na Hiroszimę. Wybuch w czarnobylskiej elektrowni na Ukrainie przy granicy z Białorusią był najtragiczniejszą katastrofą w dziejach energetyki jądrowej.

Rocznica wybuchu w Czarnobylu
Źródło zdjęć: © AFP

26.04.2005 | aktual.: 04.06.2018 14:49

Pierwszą chmurę radioaktywną skierował wiatr w kierunku Białorusi. Białoruska opozycja twierdzi, że po pierwszej ewakuacji mieszkańców z bezpośredniej strefy zagrożenia, nikt nie podjął kroków, aby uchronić ludzi przed kolejnymi dawkami promieniowania. Ludność mieszkająca na terenach napromieniowanych żywi się tym, co wyhoduje na swoich skażonych działkach.

Polska z powodu bliskiej odległości od miejsca awarii była również narażona na skażenie. Dobę po wybuchu zanotowano pierwszy wzrost promieniowania w powietrzu na terenach Polski, ze względu na brak jakichkolwiek informacji ze strony władz ZSRR. Do atmosfery przedostały się duże ilości substancji promieniotwórczych: cezu-137 i jodu-131. Powołano sztab specjalistów i rozpoczęto akcję ochrony ludności przed rakotwórczym działaniem radioaktywnego jodu. Akcja przebiegała bardzo sprawnie we współpracy z Anglią, Francją, Finlandią i Szwecją. Badania polskiego Instytutu Onkologii wykazały, że po roku 1986, nie zwiększyła się liczba zachorowań na nowotwory tarczycy i białaczki w Polsce.

Ukraińskie dane mówią natomiast o 3 milionach poszkodowanych, z czego milion stanowić miały dzieci. Lekarze przekonują, że wśród dzieci ze skażonych terenów wyższy jest poziom zachorowań na tarczycę, choroby układu oddechowego i krążenia. Na likwidację następstw tragedii, w tym leczenie chorych, Ukraina wydała dotychczas kilkanaście miliardów dolarów. Do dziś wokół Czarnobyla rozciąga się 30 kilometrowa zamknięta strefa. Od pięciu lat elektrownia jest nieczynna.

Na Ukrainie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary wybuchu raktora w Carnobylu. We wtorek mija 19. rocznica katastrofy. Trzydzieści minut po północy czasu warszawskiego, na kijowskim kurhanie pamięci ofiar Czarnobyla rozległo się 19 uderzeń dzwonu. Ukraińskie władze zapewniają, że nigdy nie zapomną o ofiarach tragedii. Przypominają, że mimo upływu lat Ukraina wciąż boryka się ze zdrowotnymi, ekologicznymi i socjalnymi skutkami katastrofy.

Wybuch w Czarnobylu na wiele lat zastopował rozwój elektrowni atomowych na całym świecie. W grudniu 2003 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 26 kwietnia został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Pamięci ofiar awarii atomowych i katastrof.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
ukrainapolskaczarnobyl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)