Rocznica śmierci Żwirki i Wigury
W Cierlicku w Czechach otwarto w sobotę wystawę pamiątek o Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze, która zainaugurowała obchody 70. rocznicy śmierci tych słynnych lotników. Na tak zwanym Żwirkowisku - czyli w miejscu ich tragicznego wypadku - odprawiona została msza polowa. Uroczyste przemówienie wygłosi marszałek Senatu Longin Pastusiak.
W Domu Polskim imienia Żwirki i Wigury w Cierlicku zaprezentowano szereg pamiątek po obydwu lotnikach. Są to - między innymi - tymczasowy paszport Franciszka Żwirki i jego głos nadany na taśmie, pocztówki pisane z rajdów lotniczych do żony Agnieszki, mnóstwo zdjęć, na których zatrzymano chwilę zwycięstw lotników oraz modele samolotów RWD-6. Najważniejszym eksponatem są jednak fragmenty śmigła i odłamki skrzydeł samolotu, którym Polacy lecieli z Warszawy do Pragi przez Brno, gdzie mieli spotkać się z kolegami pilotami. Nigdy tam jednak nie dolecieli.
11 września 1932 roku, nad czeskim Cieszynem zaskoczyła ich wichura. Wiatr oderwał skrzydła i samolot spadł na las świerkowy. Dzisiaj, w tym miejscu, zwanym Żwirkowiskiem, odbywają się uroczytości ku czci lotników.
Pod pomnikiem Żwirki i Wigury, kwiaty złożyli przedstawiciele władz czeskich, marszałek Senatu Longin Pastusiak oraz wiceminister obrony narodowej Piotr Urbankowski. (ada)