Trwa ładowanie...

Rocznica kampanii wrześniowej. Czym to wydarzenie jest dla Polaków?

Początek września 2017 r. to kolejna rocznica kampanii wrześniowej. Jak to wydarzenie oceniają dzisiaj Polacy? Okazuje się, że wiele osób nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Dla innych jest to symbol heroicznej walki lub klęski czy zdrady.

Rocznica kampanii wrześniowej. Czym to wydarzenie jest dla Polaków?Źródło: PAP, fot: Paweł Kula
d2i2ttg
d2i2ttg

Większość Polaków kampanię wrześniową ocenia w kategoriach heroicznej walki z najeźdźcą - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla Radia Zet. Ich odsetek wynosi 51,3 proc. badanych.

Ze zdradą Polski przez sojuszników to wydarzenie kojarzy się 18,2 proc. ankietowanych. Tyle samo respondentów nie umiało wypowiedzieć się w tej sprawie.

Kolejne 10 proc. pytanych, wskazało na "symbol klęski", a 2,4 proc. uczestników badania nie podziela żadnej z powyższych odpowiedzi.

d2i2ttg

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24 - 25 sierpnia 2017 r. na próbie 1100 osób.

Zobacz też: Historica: Czy Polska mogła obronić się przed III Rzeszą i ZSRR?

Kampania wrześniowa według byłego prezydenta

"Dramatyczna obrona i dramatyczna utrata niepodległości, zostawiły trwały ślad w polskiej pamięci" - tak o kampanii wrześniowej mówił z kolei Bronisław Komorowski, kiedy był prezydentem.

- Kampania wrześniowa, dzień 1 września 1939 roku, jest żywo zapisana w polskiej pamięci narodowej, bo żyje także bardzo mocno w tradycji i pamięci rodzin. Jest to jedna z tych dat, tych wielkich wydarzeń, które są w pełni zrozumiałe, w pełni aktualne, są ciągle przeżywane w Polsce - podkreślił.

Zobacz, jak wyglądała kampania wrześniowa dzień po dniu.

Źródło: Radio Zet/WP

d2i2ttg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i2ttg
Więcej tematów