Rocznica deportacji Polaków na Wschód
10 lutego mija 62. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód. Tego dnia ponad 220 tysięcy ludzi zostało wywiezionych do północnych rejonów Rosji, w okolice Archangielska. Spośród wywiezionych, do ojczyzny wróciło zaledwie około 7%.
Pierwsza deportacja objęła niższych urzędników państwowych, wśród nich sędziów, prokuratorów, policjantów, a także właścicieli ziemskich. Kolejna, przeprowadzona 13 kwietnia 1940 roku, objęła przede wszystkim rodziny osób poprzednio wywiezionych, w większości kobiety i dzieci.
W transportach kierowanych do południowej części Rosji azjatyckiej znalazło się 320 tysięcy osób. W latach 1940-1941 odbyły się cztery masowe deportacje ze wschodniej Polski, które objęły blisko 2 miliony ludzi. Oprócz tego, 210 tysięcy młodych Polaków wcielono do Armii Czerwonej, a 140 tysięcy skierowano do pracy w przemyśle rosyjskim.
Tylko nielicznym zesłańcom udało się przeżyć i wrócić po wojnie do kraju. Powracające transporty mijały się w drodze z nowymi transportami Polaków, deportowanych na Wschód po 1944 roku. W latach 1944-1947 wywieziono z Polski kilkaset tysięcy osób, głównie żołnierzy Armii Krajowej oraz ich rodziny. (ej)