PolskaRocznica deportacji Polaków na Wschód

Rocznica deportacji Polaków na Wschód

10 lutego mija 62. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód. Tego dnia ponad 220 tysięcy ludzi zostało wywiezionych do północnych rejonów Rosji, w okolice Archangielska. Spośród wywiezionych, do ojczyzny wróciło zaledwie około 7%.

Pierwsza deportacja objęła niższych urzędników państwowych, wśród nich sędziów, prokuratorów, policjantów, a także właścicieli ziemskich. Kolejna, przeprowadzona 13 kwietnia 1940 roku, objęła przede wszystkim rodziny osób poprzednio wywiezionych, w większości kobiety i dzieci.

W transportach kierowanych do południowej części Rosji azjatyckiej znalazło się 320 tysięcy osób. W latach 1940-1941 odbyły się cztery masowe deportacje ze wschodniej Polski, które objęły blisko 2 miliony ludzi. Oprócz tego, 210 tysięcy młodych Polaków wcielono do Armii Czerwonej, a 140 tysięcy skierowano do pracy w przemyśle rosyjskim.

Tylko nielicznym zesłańcom udało się przeżyć i wrócić po wojnie do kraju. Powracające transporty mijały się w drodze z nowymi transportami Polaków, deportowanych na Wschód po 1944 roku. W latach 1944-1947 wywieziono z Polski kilkaset tysięcy osób, głównie żołnierzy Armii Krajowej oraz ich rodziny. (ej)

rosjawojnapolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)