Trwa ładowanie...
d3q48kl
03-01-2007 12:22

Rób badanie krwi, jeśli chcesz uniknąć demencji

Osoby z wysokim, choć mieszczącym się w
normie, stężeniem kwasu moczowego we krwi są narażone na problemy
z pamięcią w podeszłym wieku - wynika z artykułu zamieszczonego na
łamach pisma "Neuropsychology". Zdaniem autorów pracy, wskazuje
to, że pomiary kwasu moczowego we krwi mogą pomóc oceniać ryzyko
demencji u osób starszych.

d3q48kl
d3q48kl

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i Uniwersytetu Yale, którzy przebadali 96 dorosłych osób w wieku od 60 do 92 lat. W próbkach ich krwi oznaczono stężenie kwasu moczowego, będące wskaźnikiem sprawności nerek, a samych pacjentów poddano testom oceniającym zdolności umysłowe. Analizując wyniki naukowcy brali pod uwagę również takie dane, jak wiek, płeć, masa ciała, rasa, poziom wykształcenia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz obecność cukrzycy i nadciśnienia.

Okazało się, że osoby, u których poziom kwasu moczowego był wysoki, choć mieścił się w górnych granicach normy (od 5,8 do 7,6 miligramów na decylitr krwi dla mężczyzn i 4,8 do 7,1 mg/dL krwi dla kobiet) uzyskiwały najniższe noty w testach na tempo przetwarzania informacji oraz na pamięć - krótkotrwałą (tzw. roboczą) i werbalną.

Zdaniem badaczy, wyniki te wskazują, że starsi ludzie, u których poziom kwasu moczowego we krwi osiąga górne granice normy, są bardziej narażeni na pogorszenie sprawności intelektualnej, niż osoby z niższym stężeniem tego związku. Osoby te mogą wolniej przetwarzać informacje i mieć więcej problemów pamięciowych.

Jak uważa główny autor badań, dr David Schretlen, praca ta sugeruje, że kwas moczowy może stać się cennym biologicznym wskaźnikiem (markerem) pozwalającym wcześnie wykrywać łagodne problemy z pamięcią, które poprzedzają rozwój poważnej demencji w starszym wieku.

d3q48kl

Z niedostatecznie poznanych przyczyn, poziom kwasu moczowego we krwi rośnie wraz z wiekiem- wyjaśnia główny autor badań dr David Schretlen. Podwyższone stężenie tej substancji ma z kolei związek z kilkoma czynnikami podnoszącymi ryzyko demencji, jak wysokie ciśnienie krwi, miażdżyca naczyń, cukrzyca typu II oraz tzw. zespół metaboliczny, objawiający się otyłością brzuszną i insulinoopornością. Ponadto, coraz więcej badań dowodzi zależności między zaawansowaną chorobą nerek a spadkiem zdolności intelektualnych i demencją u starszych osób.

Jednak związek kwasu moczowego z zaburzeniami pamięci nie do końca jest jasny. Paradoksalnie, substancja ta jest bowiem zaliczana do przeciwutleniaczy, chroniących komórki przed uszkodzeniami i spowalniającymi starzenie narządów i tkanek.

Dlatego naukowcy chcą rozszyfrować w jaki dokładnie sposób kwas moczowy wpływa na naczynia krwionośne mózgu, a co za tym idzie na sam mózg. Ich zdaniem, w przyszłości warto też będzie sprawdzić czy leki obniżające poziom kwasu moczowego we krwi, np. allopurynol, mogą zapobiegać łagodnym problemom z pamięcią.

d3q48kl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q48kl
Więcej tematów