Rezolucja ONZ ws. Kosowa odrzucona
Kolejna, czwarta już wersja projektu
rezolucji w sprawie przyszłości Kosowa została odrzucona w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na skutek sprzeciwu Rosji.
Projekt rezolucji, przygotowany przez USA, Wielką Brytanię i Francję zakładał, że Serbowie i kosowscy Albańczycy będą toczyć dalsze rozmowy na temat przyszłości spornej prowincji. Ale jeśli po 120 dniach nie przyniosą one rezultatu, automatycznie w życie wejdzie plan nadania Kosowu kontrolowanej niepodległości - przewidywał projekt. Rosja nie zgadza się na takie rozwiązanie.
Rosyjskich zastrzeżeń do kolejnego wariantu dokumentu nie uśmierzył zaproponowany zapis, że Rada Bezpieczeństwa nie będzie uważała przypadku Kosowa za precedens.
Debata nad projektem toczyła się w dniu 618. rocznicy bitwy na Kosowym Polu - dla Serbów jednego z najważniejszych wydarzeń w ich historii. Rozegrała się ona w miejscu obecnych przedmieść stolicy Kosowa - Prisztiny. Przy okazji rocznicy premier Serbii Vojislav Kosztunica porównał historyczną bitwę z dzisiejszym sporem o status prowincji._ Nowa bitwa o Kosowo" to starcie między "siłą" a "sprawiediwością"_ - powiedział Kosztunica dziennikowi "Politika".
Władze w Belgradzie są poważnie zaniepokojone dążeniami państw zachodnich do uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji o "nadzorowanej niepodległości" Kosowa, które formalnie pozostaje prowincją Serbii, choć od 1999 roku jest zarządzane przez ONZ. Serbię w jej sprzeciwie popiera Rosja, dysponująca jako stały członek Rady prawem weta.