"Rewolucja, jeśli chodzi o ochronę ludności w Polsce". Znamy plan
Ustawa o ochronie ludności cywilnej jest gotowa - poinformował w środę Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych. Dodał, że zrobi wszystko, by przed początkiem wakacji parlamentarnych projekt znalazł się w Sejmie.
Szef MSWiA powiedział w Polsat News, że dokument "zawiera kilkaset artykułów, dotyczy ogromnych kwot pieniędzy i jest rewolucją, jeśli chodzi o ochronę ludności w Polsce".
Tomasz Siemoniak zapewnił, że w projekcie znalazł się zapis o finansowaniu obrony cywilnej w sposób stały na poziomie 0,3 proc. PKB rocznie, po połowie z budżetu MON i MSWiA.
- To są wielomiliardowe wydatki na dziesiątki lat, więc chcemy, żeby to było zapisane, żeby to było jasne wskazanie dla wszystkich, którzy tym się w przyszłości będą zajmowali - powiedział.
Dodał, że bardzo liczy na to, "że tak jak my poparliśmy dwa lata temu ustawę o obronie ojczyzny, tak będzie prawie jednomyślne poparcie dla tego projektu w Sejmie".
Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie wykazu prac legislacyjnych rządu, system ochrony ludności ma być oparty na istniejących strukturach, obejmujących w szczególności Państwową Straż Pożarną, OSP, a także struktury zarządzania kryzysowego, systemu powiadamiania ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, podmiotów leczniczych oraz organizacji pozarządowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z projektem, organami ochrony ludności są: wójt lub burmistrz czy prezydent miasta, starosta, marszałek województwa, wojewoda, ministrowie kierujący działami administracji rządowej i minister spraw wewnętrznych. Podmiotami ochrony ludności są m. in. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jednostki organizacyjne PSP, ochotnicze straże pożarne, służby, inspekcje i straże, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, podmioty lecznicze, społeczne organizacje ratownicze, a także podmioty gospodarcze zapewniające podstawowe usługi społeczne.
System ochrony ludności na poziomie centralnym ma być koordynowany przez szefa MSWiA, który będzie wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności (RZOL). Będzie to organ, który m.in. będzie doradzał rządowi w sprawach ochrony ludności i obrony cywilnej. Wzmocniona ma zostać również rola Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które będzie wiodące na poziomie centralnym w zakresie informowania, ostrzegania i alarmowanie ludności przez zagrożeniami.
Autorzy projektu przewidują także utworzenie korpusu obrony cywilnej, którym ma zarządzać szef MSWiA. W skład korpusu mają wchodzić personel obrony cywilnej i krajowa rezerwa obrony cywilnej. Natomiast w skład personelu obrony cywilnej wejdą osoby, które otrzymały przydział mobilizacyjny obrony cywilnej, osoby powołane do służby w obronie cywilnej w drodze zaciągu ochotniczego, powołani do służby w obronie cywilnej członkowie krajowej rezerwy obrony cywilnej, osoby zaliczone do personelu obrony cywilnej decyzją szefa MSWiA. Z kolei w skład krajowej rezerwy obrony cywilnej będą wchodzić funkcjonariusze i żołnierze Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, SOP, PSP, Służby Więziennej, KAS, Służby Celno-Skarbowej, Straży Ochrony Kolei, ABW, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i CBA - w stanie spoczynku.
W projekcie jest również mowa o edukacji na temat ochrony ludności i obrony cywilnej. Wójt lub burmistrz, czy prezydent miasta, a także starosta, wojewoda i szef MSWiA mają być odpowiedzialni za plany ewakuacji ludności. Projekt zakłada również utworzenie systemu bezpiecznej łączności państwowej.
Czytaj także: