Retrospektywna wystawa malarstwa Mariana Czapli
150 obrazów Mariana Czapli - profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - można zobaczyć na retrospektywnej (obejmującej 30-lecie twórczości) wystawie, otwartej w czwartek w Muzeum Narodowym w Kielcach.
Marian Czapla uważany jest za jednego z najlepszych, współczesnych malarzy polskich. W trudnej epoce postmodernizmu wypracował własny styl nowoczesnego malarstwa sztalugowego, w oparciu o żywy, fakturalny kolor i zmysłową figurację - oceniła dorobek artysty komisarz wystawy, Iwona Rajkowska.
Podobnie jak paryski ekspresjonista George Rouault, Czapla sięgnął po staro- i nowotestamentowe postaci-symbole, historie i przesłania, by transformować je na kształty i kolory XX-wiecznej wyobraźni. Jego interpretacje znanych od wieków motywów i wątków (kilka Dróg Krzyżowych, Opłakiwania, Ukrzyżowania, Piety, Madonny, Święte Magdaleny) poruszają wierzących i niewierzących - podkreśliła Rajkowska.
Na kieleckiej wystawie prezentowane są również płótna z politycznymi reminiscencjami Czapli z okresu stanu wojennego w Polsce ("Tryptyk wojenny") i walki "Solidarności" (obrazy poświęcone robotnikom, papieżowi, ks. Jerzemu Popiełuszce)
. Nie brakuje też obrazów nawiązujących do antyku aktów oraz erotyków.
Dostępna do końca lipca wystawa w kieleckim pałacu biskupów krakowskich jest największą z dotychczasowych prezentacji malarstwa Czapli. Towarzyszy jej wydany przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej w Warszawie katalog ze 168 kolorowymi reprodukcjami obrazów artysty.
We wrześniu malarstwo Mariana Czapli ma być wystawione w warszawskiej Królikarni, a w październiku - w galerii Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. (an)