Trwa ładowanie...
d4eysdc

Resztki dla dzieci pracujących w przemyśle

Zastępca szefa Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Jan Parys powiedział w czwartek, że są duże szanse, że osoby, które w czasie II wojny, nie mając 16 lat, przymusowo pracowały w przemyśle ciężkim lub zbrojeniowym w miejscu zamieszkania otrzymają świadczenia ze środków niemieckich, mimo iż ta kategoria poszkodowanych nie jest uwzględniona w niemieckiej ustawie o odszkodowaniach.

d4eysdc
d4eysdc

Wypłata świadczeń nie jest zagwarantowana, ale - jak podkreślił Parys - warto złożyć wniosek o świadczenie do końca roku (wszystkie osoby uprawnione do odszkodowań ze środków niemieckiej fundacji odszkodowawczej muszą złożyć wnioski do 31 grudnia tego roku). Według Parysa, ewentualne rozpoczęcie tych wypłat nastąpi wtedy, kiedy Fundacja rozliczy się z poszkodowanymi objętymi niemiecką ustawą odszkodowawczą.

Niemcy zgodzili się bowiem, na wypłatę tej grupie świadczeń w wysokości do 2 tys. marek, pod warunkiem, że polskiej fundacji zostaną jakieś środki po wypłacie odszkodowań uwzględnionych w niemieckiej ustawie.

W ocenie Parysa, jeżeli dojdzie do wypłaty tych świadczeń, to najwcześniej będzie to w drugiej połowie przyszłego roku.(ck)

d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj