Trwa ładowanie...

Resort Ziobry zamawiał opinie po fakcie. Chodzi o pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na Pegasusa

Ministerstwo Sprawiedliwości zamówiło opinie prawne w sprawie "możliwości i prawidłowości" przekazania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości do CBA już po udzieleniu tych środków - ujawnia Wirtualna Polska. Resort Zbigniewa Ziobry zawarł umowy na ekspertyzy w dniu, w którym NIK opublikowała raport z zarzutem złamania prawa.

Zbigniew Ziobro i Michał Woś podejmowali decyzje ws. przekazania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości do CBAZbigniew Ziobro i Michał Woś podejmowali decyzje ws. przekazania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości do CBAŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d993rv7
d993rv7

"W ocenie NIK Ministerstwo Sprawiedliwości złamało prawo, przekazując CBA 25 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości w 2017 roku. Izba złoży wniosek o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych" - napisała Najwyższa Izby Kontroli 29 czerwca 2018 roku. To dzień publikacji raportu NIK w sprawie kontroli Funduszu Sprawiedliwości wyjątkowo krytycznego wobec działań resortu Zbigniewa Ziobry.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, dokładnie tego samego dnia Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło umowy na opracowanie opinii w sprawie "możliwości i prawidłowości" przekazania środków z Funduszu Sprawiedliwości.

Umowy zostały zawarte 29 czerwca 2018 roku z prof. dr hab. Elżbietą Chojną-Duch oraz Instytutem Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o., którego twarzą jest prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powrót Ziobry. Wójcik: jego wyjaśnienia wniosą dużo ws. Pegasusa

Część umów utajniona

Według naszych ustaleń, umowa z Instytutem, zawarta przez Departament Funduszu Sprawiedliwości resortu, opiewa na kwotę 6150 zł brutto, a w przypadku prof. Elżbiety Chojny-Duch kwota nie jest nam znana.

d993rv7

Z informacji WP wynika też, że resort sprawiedliwości utajnił przynajmniej część tych umów.

Opinie po przekazaniu pieniędzy

Wirtualna Polska potwierdziła, że prof. Chojna-Duch w swojej ekspertyzie odnosiła się do przekazania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości do CBA, argumentując, że było to dopuszczalne.

W rozmowie z WP profesor potwierdziła, że resort sprawiedliwości zwrócił się do niej z wnioskiem o sporządzenie opinii, a ona się zgodziła. Poinformowała, że ekspertyza liczyła kilkanaście stron i odnosiła się również do CBA, ale nie wie dlaczego. Dodała, że opinia była wielowątkowa i rzetelna oraz że nikt nie wywierał wpływu na jej treść. Stwierdziła jednak, że "nie pamięta szczegółów" i "musiałaby ją ponownie przeczytać".

d993rv7

Prof. Chojna-Duch, doradczyni prezesa NBP Adama Glapińskiego, a w 2019 roku wycofana kandydatka PiS do Trybunału Konstytucyjnego, stwierdziła też, że umowę w sprawie przekazania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości mogła sporządzić wiele miesięcy później, ale nie jest w stanie obecnie podać szczegółów.

Prawniczka była też zaskoczona tym, że poseł Suwerennej Polski Jacek Ozdoba, członek sejmowej komisji ds. Pegasusa, już 19 lutego zawnioskował o wezwanie jej na świadka. Wniosek dotyczył również m.in. prof. Modzelewskiego, ale nie zyskał aprobaty większości członków komisji. Nie jest jednak wykluczone, że pomysł wezwania prawników powróci.

O szczegóły opinii chcieliśmy zapytać również prof. Modzelewskiego. Analogiczna jest nie tylko data zawarcia umowy z prof. Chojną-Duch, ale również jej zakres opisany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Prawnik do czasu publikacji tekstu nie odebrał telefonu i nie odpowiedział na naszą wiadomość.

Miażdżący raport NIK

W wynikach kontroli NIK z 29 czerwca 2018 roku kontrolerzy stwierdzili, że "Ministerstwo Sprawiedliwości nie zapewniło adekwatnej i skutecznej pomocy ofiarom przestępstw, resort nie dysponował podstawowymi danymi m.in. o liczbie pokrzywdzonych, liczbie postępowań karnych, w których występowali pokrzywdzeni, czy liczbie przestępstw uprawniających do ubiegania się o kompensatę". NIK zwróciła też uwagę, że na rzeczywistą pomoc z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym trafiały stosunkowo niewielkie sumy - z 385 mln zł, które wpłynęły na Fundusz w 2016 roku, na bezpośrednią pomoc ofiarom przestępstw wydano jedynie 16 mln zł.

d993rv7

"Sytuacji nie poprawiły nowe przepisy wprowadzone w 2017 roku, które znacząco rozszerzyły zakres zadań Funduszu o przedsięwzięcia niezwiązane z pomocą pokrzywdzonym. Może to skutkować dalszym ograniczeniem realizacji podstawowych zadań, czyli pomocy ofiarom przestępstw i ich rodzinom" - podkreślała NIK.  

W środę w południe świadkiem przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa będzie były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Z ujawnionych dokumentów wynika, że jego nazwisko - obok Zbigniewa Ziobry - pojawia się w sprawie przekazania środków z Funduszu Sprawiedliwości do CBA. Polityk Suwerennej Polski w przeszłości twierdził, że nie wie, co to jest system Pegasus i bagatelizował kwestię przekazania pieniędzy, zasłaniając się m.in. tajemnicą.

Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj