Trwa ładowanie...

Resort kultury złożył zażalenie na decyzję WSA ws. Muzeum II Wojny Światowej

Resort kultury walczy o połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ministerstwo właśnie złożyło zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wstrzymał scalenie placówek.

Resort kultury złożył zażalenie na decyzję WSA ws. Muzeum II Wojny ŚwiatowejŹródło: WP
d1eludj
d1eludj

O złożeniu zażalenia poinformował rzecznik MKiDN Radosław Różycki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na początku ubiegłego tygodnia wstrzymał połączenie dwóch gdańskich muzeów do czasu prawomocnego rozpoznania zażalenia dyrekcji MIIWŚ i rzecznika praw obywatelskich na decyzję resortu kultury.

"W związku z informacjami o nieprawomocnym postanowieniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oświadcza, że do 31 stycznia, tj. w przeddzień planowanego połączenia gdańskich muzeów, nie doręczono mu odpisu postanowienia, które wstrzymać ma wykonanie zarządzenia o połączeniu" - poinformowało MKIDN.

Resort wyjaśnia, że pomimo "niefortunnego" trybu działania sądu wstrzyma się z połączeniem muzeów i złoży zażalenie na decyzję do NSA.

WSA zajmował się wnioskiem MIIWŚ i RPO o wstrzymanie wykonania zarządzenia dotyczącego połączenia gdańskich muzeów już drugi raz. Pierwsza decyzja - również wstrzymująca połączenie placówek - zapadła w listopadzie 2016 r. Skargę w tej sprawie złożył resort kultury i 24 stycznia NSA uwzględnił zażalenie ministra kultury; wskazując niedociągnięcia formalne w decyzji WSA, nakazał ponownie zająć się sprawą zażalenia ministerstwa.

d1eludj

MKiDN podaje, że Muzeum II Wojny Światowej - inwestycja o wartości 450 mln zł - miało zostać otwarte w 2014 r. i ma już 3 lata opóźnienia. Resort informuje, że przeprowadzona latem 2016 r. kontrola ministerstwa w Muzeum II Wojny Światowej negatywnie oceniła przygotowanie i realizację inwestycji, stwierdzono nieprawidłowości m.in. w nadzorze muzeum nad prowadzonymi pracami budowlanymi. Zwiększenie powierzchni budynku i wystawy stałej jest, zdaniem MKiDN, naruszeniem ustawy o finansach publicznych.

We wrześniu ubiegłego roku minister kultury wydał rozporządzenie, w myśl którego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (powołane pod koniec 2008 r.) miało zostać połączone z gdańskim Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 powołanym przez resort kultury w grudniu 2015 r.

W opinii dyrektora MIIWŚ Pawła Machcewicza prawdziwym powodem łączenia placówek i - co za tym idzie - powołania nowej, jest chęć zmiany szefostwa MIIWŚ, a prawdopodobnie także przygotowanej przez nią, niemal gotowej, wystawy głównej, która jest w opinii rządu zbyt mało "patriotyczna".

Ogłoszenie przez ministerstwo zamiaru połączenia dwóch gdańskich placówek wywołało sprzeciw. Z apelem o powstrzymanie się od zmian występowali do ministra kultury m.in. dyrekcja MIIWŚ, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, gdańska Rada Miasta, Kolegium Programowe MIIWŚ, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów oraz liczni historycy, ludzie kultury, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także osoby, które przekazały MIIWŚ rodzinne pamiątki.

d1eludj

W swoich skargach do WSA na decyzję resortu dyrekcja MIIWŚ i Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucali ministerstwu m.in., że podjęło ono decyzję bez - koniecznej ich zdaniem - konsultacji z Radą ds. Muzeów. Skarżący zwracali uwagę, że część osób, które przekazały MIIWŚ swoje rodzinne pamiątki, po zapowiedzi połączenia placówek nosi się z zamiarem ich odebrania, a miasto Gdańsk zapowiedziało, że może wystąpić do sądu o cofnięcie darowizny działki, na której powstało muzeum.

d1eludj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eludj
Więcej tematów