Trwa ładowanie...

Repolonizacja mediów. Możliwe odbieranie gazet zagranicznym grupom medialnym

O przyspieszeniu sejmowych prac nad repolonizacją mediów mówiła w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl posłanka Prawa i Sprawiedliwości Barbara Bubula. - Trzeba zdać sobie sprawę, że jest to decyzja o charakterze strategicznym, tutaj nie ma na co czekać – podkreśliła. Przyznała również, że jeśli będzie to konieczne, to „znajdzie się sposób na rozbijanie monopolu zagranicznych grup medialnych, np. na odbieranie im gazet”.

Share
Repolonizacja mediów. Możliwe odbieranie gazet zagranicznym grupom medialnym
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d2qccti

Przypomnijmy, że PiS od dawna informuje o zmianach w mediach - państwowe firmy miałyby przejąć Grupę Polska Press. Bubula, która bierze udział w pracach nad projektem ustawy o repolonizacji mediów, zaznaczyła, że działania nabiorą tempa. Co więcej, jak podkreśliła posłanka PiS, możliwe jest ustawowe wymuszanie pozbywania się mediów, jeśli wydawca ma zbyt duży udział w rynku. - Rozważane są różne warianty, nie chcę i nie mogę o tym mówić bliżej. Ale podkreślam, że jeśli trzeba, znajdzie się sposób na rozbijanie monopolu zagranicznych grup medialnych, np. na odbieranie im gazet – powiedziała Bubula.

Poza projektem dot. repolonizacji mediów, powstaje również projekt ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. - One nie będą się wykluczały, raczej uzupełniały. Nie mogę jednak zdradzać szczegółów – stwierdziła posłanka PiS.

d2qccti

W sprawie zabrała w głos prezes Polska Press Grupa Dorota Stanek. - Nie wierzę, że do tego dojdzie – powiedziała.

- Czekam na efekty pracy zespołu, żeby przedstawić jakiś projekt legislacyjny zmierzający do tego, żeby Polska nie była takim dziwnym krajem, gdzie 80-90 proc. prasy lokalnej i regionalnej należy do koncernów zagranicznych, pochodzących zwłaszcza z jednego kraju. Bo żaden poważny kraj europejski - ani Niemcy, ani Francja, ani Wielka Brytania czy Włoch - na coś takiego nigdy by nie pozwoliły. Polska na to pozwoliła i moim zdaniem to błąd - mówił z kolei wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

d2qccti

Podziel się opinią

Share
d2qccti
d2qccti
Więcej tematów