Renta alkoholowa? Padły kwoty świadczenia
Rentę alkoholową przyznaje się w momencie, kiedy osoba utraciła zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Ile wynosi taka pomoc?
29.01.2024 17:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Renta alkoholowa to potoczna nazwa świadczenia przyznawanego osobom, które sa niezdolne do wykonania pracy z powodu problemów zdrowotnych wywołanych przez choroby alkoholowe. Padły już tegoroczne kwoty świadczenia.
Zgodnie z badaniami Eurostatu opublikowanymi pod koniec 2023 roku, Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w Unii Europejskiej pod względem wysokiego współczynnika zgonów związanych z nadużywaniem alkoholu. Należy zauważyć, że choroba alkoholowa, oprócz bezpośrednich zgonów, może prowadzić do poważnego wyniszczenia organizmu, co w efekcie ogranicza zdolność do podjęcia pracy zarobkowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie warunki trzeba spełnić?
Jak podaje portal money.pl: "wyniszczenie organizmu, które spowodowało całkowitą lub częściową niezdolność do pracy, nie jest jedynym kryterium, które należy spełnić, by móc ubiegać się o wsparcie".
Natomiast, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymienia warunki, które muszą zostać spełnione, żeby świadczenie zostało przyznane: "uzyskanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, który jest zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy; wykazanie, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych, określonych w przepisach.
Portal money.pl podaje kwoty świadczeń:
- 1191 złotych w przypadku częściowej niezdolności do pracy;
- 1588 złotych w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.
Źródło: money.pl