ŚwiatRenowacja bramy z Miletu w Muzeum Pergamońskim

Renowacja bramy z Miletu w Muzeum Pergamońskim

Jeden z gigantycznych eksponatów
słynnego berlińskiego Muzeum Pergamońskiego - rekonstrukcja bramy
targowej z Miletu z II w. p.n.e. - zostanie poddany renowacji -
poinformowało muzeum, słynne na całym świecie z
imponujących rekonstrukcji antycznych zespołów architektonicznych.

Renowacja należała się od dawna wysokiej na 16 metrów bramie z Miletu. Zabiegom konserwatorskim ma być poddanych prawie 60 fragmentów kamiennej budowli, ważącej 150 ton. Niedoskonałości rekonstrukcji z lat 20. i uszkodzenia z czasów II wojny światowej zostaną naprawione.

Restauracja bramy targowej z Miletu należy do szerszego programu renowacji zabytków z Muzeum Pergamońskiego, który potrwa 10 lat. Bramę, zniszczoną w trzęsieniu ziemi między X a XI w., kupili w 1903 r. niemieccy archeolodzy, prowadzący badania w Turcji. Po rekonstrukcji budowlę ustawiono w 1930 r. w Muzeum Pergamońskim.

Muzeum to, wybudowane w latach 1910-30, było ostatnim z pięciu muzeów wzniesionych na "Wyspie Muzeów" w Berlinie. Nazwę zawdzięcza Ołtarzowi Pergamońskiemu z II w. p.n.e. Jego rzeźbiony fryz jest jednym z arcydzieł sztuki hellenistycznej. Wykonany w bardzo wypukłym reliefie, dzięki czemu osiąga efekty właściwe rzeźbie wolno stojącej, ukazuje walkę bogów z gigantami. Ich silnie poruszone postacie dały możliwość malarskiego ujęcia szat, wygięcia ciał i wydobycia pracy naprężonych mięśni.

W Muzeum Pergamońskim obok Kolekcji Klasycznej Sztuki Antycznej mieści się Muzeum Starożytnej Sztuki Bliskiego Wschodu z jego główną atrakcją - monumentalną architektoniczną rekonstrukcją Bramy Isztar i babilońskiej drogi procesyjnej z czasów Nabuchodonozora II (VI w. p.n.e.) oraz Muzeum Sztuki Islamu.

Milet w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej na wybrzeżu Morza Egejskiego przy ujściu rzeki Meander (obecnie Menderes), niegdyś wielkie miasto portowe, był jednym z najstarszych i najważniejszych greckich ośrodków politycznych i handlowych na wybrzeżach Azji Mniejszej oraz bardzo interesującym przykładem starożytnej urbanistyki i architektury. Zburzony w IV w. p.n.e., odzyskał dawne znaczenie w czasach rzymskich. Miasto upadło na skutek zamulenia portu. Obecnie ruiny Miletu znajdują się we wsi Balat w Turcji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)