Religa z PSL i ZChN
Profesor Zbigniew Religa będzie wspólnym kandydatem na prezydenta Polskiego Stronnictwa Ludowego, ZChN i centrystycznych środowisk skupionych wokół znanego kardiologa. Prezes PSL Janusz Wojciechowski poinformował, że doszło do porozumienia z prof. Religą i prezesem ZChN Jerzym Kropiwnickim w sprawie utworzenia wspólnego Komitetu Wyborczego "Zgoda".
20.01.2005 | aktual.: 21.01.2005 06:30
Porozumienie przewiduje wspólny start w wyborach parlamentarnych PSL, ZChN i środowisk skupionych wokół prof. Religi. Profesor ma być kandydatem Komitetu na prezydenta. Komitet ma być otwarty na inne ugrupowania. Umowa ma być podpisana oficjalnie w sobotę.
Koncepcja powołania Porozumienia Wyborczego "Zgoda" to kolejny pomysł Wojciechowskiego otwarcia się PSL na nowe środowiska. Wcześniej prezes PSL forsował pomysł zmiany nazwy partii na PSL- Centrum i połączenia z partią Centrum i Stronnictwem Konserwatywno- Ludowym. Ze względu na zdecydowany opór działaczy Stronnictwa koncepcja upadła.
Religa mówił wcześniej, że jedynym punktem spornym porozumienia było negatywne stanowisko PSL wobec ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej. Przyznał, że sam jest zwolennikiem ratyfikacji tego traktatu. Moje stanowisko nie podlega żadnym kompromisom - podkreślił.
Religa zaznaczył też, że w komitecie "Zgoda" nie reprezentuje interesów partii Centrum, której jest założycielem i honorowym przewodniczącym, ale reprezentuje samego siebie.
Ostatni punkt porozumienia przewiduje, że umowa o powołaniu Komitetu "Zgoda" wymaga zatwierdzenia przez Radę Naczelną PSL. Rada zbiera się 29 stycznia. Wcześniej za powołaniem "Zgody" opowiedział się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL.
Zdaniem Eugeniusza Kłopotka (PSL) podpisanie porozumienia przed Radą Naczelną PSL nie jest dobrym rozwiązaniem. Zauważył, że stałoby się to wbrew wcześniejszym ustaleniom Wojciechowskiego z prezesami zarządów wojewódzkich PSL.
Kłopotek uważa, że utworzenie komitetu na pół roku przed wyborami jest poważnym błędem. Ciężko się będzie przebić w walce politycznej z nową nazwą "Zgoda". Stary szyld - PSL - powinien się przebić i zostać doceniony - dodał.