Religa przedstawi program naprawy ochrony zdrowia
Minister zdrowia Zbigniew Religa przedstawi w
środę w Sejmie 10-punktowy program naprawy sytuacji w ochronie
zdrowia w perspektywie kilku najbliższych lat. Tego dnia odbędzie
się wielokrotnie przekładana debata na temat sytuacji w ochronie
zdrowia.
O tym, że debata powinna się odbyć, Religa mówił już w marcu. Liczył na to, że Sejm znajdzie na nią czas w kwietniu. Później informowano, że debata odbędzie się 10 maja, jednak, na prośbę premiera, ponownie przełożono ją o dwa tygodnie ze względu na dokonaną w tamtym czasie rekonstrukcję rządu i potrzebę zapoznania się nowych ministrów i wicepremierów z sytuacją.
8 maja Zbigniew Religa oddał się do dyspozycji premiera. Media sugerowały, że powodem takiej decyzji jest konflikt między PiS-em a ministrem Religą. Ostatecznie do dymisji nie doszło, a sejmowa debata została przesunięta na czerwiec w związku z wizytą papieża Benedykta XVI w Polsce.
Jeszcze w marcu minister zdrowia twierdził, że potrzeba debaty, która będzie mówiła o stanie opieki zdrowotnej w Polsce, ale również wytyczy kierunki na przyszłość. Jednym z tych zasadniczych kierunków musi być istotne zwiększenie finansowania i wskazanie jego źródeł. Mówimy tu o utworzeniu "paktu społecznego dla zdrowia" - przekonywał Religa w marcu.
Wtedy minister wykluczał przeznaczenie już w tym roku dodatkowych środków na podwyżki dla lekarzy, jednak na początku czerwca oświadczył, że od października pracownicy służby zdrowia otrzymają 30-procentowe podwyżki od października. Środowisko medyczne przyjęło tę obietnicę z zadowoleniem, ale oczekuje jej realizacji, tzn. przyjęcia we wtorek przez rząd projektu odpowiedniej ustawy i skierowanie go na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną.
Od kilku tygodni w ok. 90 placówkach medycznych w całym kraju trwa strajk pracowników służby zdrowia, którzy domagają się natychmiastowych podwyżek płac o 30 proc. i 100-procentowej podwyżki w przyszłym roku. Strajkujące szpitale najczęściej pracują tak jak w dni świąteczne.
Po deklaracji ministra zdrowia o podwyżkach od października część lekarzy zawiesza protesty, ale do strajku przystępują kolejne placówki.
Z protestującymi pracownikami służby zdrowia, wbrew poniedziałkowej zapowiedzi, nie spotka się rzecznik praw obywatelskich dr Janusz Kochanowski. Takie spotkanie miało odbyć się jeszcze przed sejmową debatą. Wszystko wskazuje na to, że odbędzie się ono gdzieś w okolicach 20 czerwca - powiedział Stanisław Wileński z biura RPO. Lekarze chcieli, by rzecznik był mediatorem w ich rozmowach z przedstawicielami rządu.