Trwa ładowanie...
dtakl6d

Religa: brak środków na sztuczne serce

Prof. Zbigniew Religa potwierdził w środę, że Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza bierze od kilku lat udział w światowym wyścigu, którego celem jest budowa sztucznego serca.

dtakl6d
dtakl6d

Profesor powiedział w Polskim Radiu, że jeszcze trzy lata temu dorównywaliśmy w tym zakresie Stanom Zjednoczonym. Od trzech lat w budowie implantowanego sztucznego serca w Polsce panuje zastój z powodu braku pieniędzy. Zdaniem Religi, polska implantowana sztuczna komora serca może powstać w ciągu dwóch lat, pod warunkiem otrzymania na ten program 10 mln zł.

Sztuczne narządy są przyszłością medycyny na najbliższe 20-30 lat - twierdzi Religa. Nie ma problemu ich odrzucenia, który istnieje w przypadku serca pochodzącego od dawcy. Jednak dotychczas nikt nie był w stanie stworzyć równie dobrego urządzenia, jakim jest naturalne serce.

Uczony wyraził nadzieję, że w ciągu tych 20-30 lat uda się pokonać barierę immunologiczną i wówczas bez obawy odrzucenia będzie można przeszczepiać ludziom organy zwierzęce, np. świń.

Polska należy do krajów, w którym wyraźnie od dwóch lat spada zachorowalność na chorobę wieńcową. Jest to wynik wiekszej dbałości o zdrowie, uprawiania sportu, odchodzenia od palenia papierosów i zwracania uwagi na dietę. (aka)

dtakl6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtakl6d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj