Rektorzy domagają się wycofania niekorzystnych zapisów podatkowych
Wycofania z projektów nowelizacji ustaw podatkowych zapisów niekorzystnych dla uczelni wyższych domaga się prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
Zdaniem rektorów, proponowane przez rząd zmiany, m.in. wprowadzenie podatku od zysków uczelni oraz opodatkowanie znacznej części stypendiów naukowych i doktoranckich, sprawi, że do budżetu państwa wpłynie niewielka, prawie niezauważalna kwota, a szkody społeczne i polityczne będą bardzo duże.
"W obydwu wypadkach rząd podjął decyzje w bolesny sposób uderzające w szkolnictwo wyższe, borykające się od lat z wielkimi kłopotami natury finansowej. Jak wiadomo, publiczne szkoły wyższe w ciągu ostatnich 13 lat potroiły liczbę studentów. Niestety, w ślad za tą decyzją nie poszły dodatkowe środki z budżetu państwa" - czytamy w oświadczeniu, które podpisał przewodniczący KRASP prof. Franciszek Ziejka.
Rektorzy podkreślają, że jednym sposobem ratowania budżetów szkół wyższych było uruchomienie studiów płatnych, dzięki czemu publiczne uczelnie pozyskują pieniądze nie tylko na bieżącą działalność, ale także na niezbędne inwestycje i na wsparcie finansowe najlepszych uczonych poprzez stypendia naukowe tworzone z 20 proc. zysku. KRASP ostrzega, że wprowadzenie podatku dochodowego od zysku grozi zahamowaniem inwestycji, na które uczelnie oszczędzają często przez kilka lat, i upadkiem lub poważnym ograniczeniem uczelnianych funduszy stypendialnych.
Zdaniem władz Kolegium Rektorów Akademickich Szkół Polskich, opodatkowanie znacznej cześć stypendiów naukowych i doktoranckich, finansowanych przede wszystkim ze środków pozabudżetowych, stoi w sprzeczności z głoszonymi hasłami o uznaniu szkolnictwa wyższego za jeden z priorytetów rządu. "Decyzja ta wymierzona została w najlepszych studentów i doktorantów, a zatem w tych ludzi, którzy budować mają przyszłość polskiej nauki" - napisali rektorzy.
Rektorzy krytykują też zamiar zniesienia odliczeń od dochodów darowizn na cele naukowe i oświatowe, gdyż "rządowa propozycja likwiduje istotny bodziec moderujący ofiarność osób, pragnących wspierać system kształcenia na wyższych uczelniach".
Zdaniem KRASP, "trudna do akceptacji" jest próba wprowadzenia zmian w ustawach podatkowych bez konsultacji ze środowiskiem. "Środowisko akademickie rozumie potrzebę uporządkowania finansów publicznych w Polsce, jest też ono otwarte na dyskusję na każdy temat z tym związany. Domaga się jednak uwzględnienia jego podmiotowości" - napisano w oświadczeniu.
"Prezydium KRASP oświadcza, że w obliczu wielkiego marnotrawstwa finansów publicznych, +uszczelnianie+ systemu podatkowego w szkolnictwie wyższym jest krokiem nieprzemyślanym i szkodliwym nie tylko dla kondycji szkół wyższych, ale dla przyszłości Polski" - napisali rektorzy i domagają się od rządu zgłoszenia autopoprawek w czasie prac sejmowych nad obu dokumentami.
Do Sejmu i Senatu KRASP apeluje o wycofanie z projektów nowelizacji ustaw podatkowych zapisów wymierzonych w szkoły wyższe oraz w najlepszych studentów i doktorantów.
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została powołana w czerwcu 1997 r. Zrzesza rektorów ponad 100 uczelni wyższych.