Trwa ładowanie...

Rektor UW skrytykował wystąpienie Leszka Jażdżewskiego

"Wczorajsze wystąpienie przedstawiciela Liberte na Uniwersytecie Warszawskim oceniam bardzo krytycznie" - napisał w mediach społecznościowych rektor UW Marcin Pałys. Słowa Leszka Jażdżewskiego, który przemawiał przed Donaldem Tuskiem, wywołały gorącą dyskusję.

Rektor UW skrytykował wystąpienie Leszka JażdżewskiegoŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d3s9ypv
d3s9ypv

- Dziś agendę tematów dnia układają nam czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami będą w stanie zdobyć władzę nad duszami Polaków. Ale rywalizacja na inwektywy i złe emocje z nimi nie ma sensu, dlatego że po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się w końcu, że świnia to lubi – powiedział podczas piątkowego wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim Leszek Jażdżewski.

Redaktor naczelny "Liberté" odniósł się w ten sposób do Kościoła katolickiego. Te i inne mocne słowa z jego antykościelnego przemówienia wielu osobom się nie spodobały. Niektórzy dziwili się, że ze spokojem wysłuchał ich rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród nich był minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który domagał się reakcji ze strony Marcina Pałysa. "Brak reakcji ze strony władz uczelni na obrażanie którejś z grup współtworzących polską wspólnotę aksjologiczną będzie stanowić ciemną kartę w historii UW" - napisał w liście do rektora UW.

Dzień później Marcin Pałys postanowił jednak odciąć się od przemówienia Jażdżewskiego. "Wczorajsze wystąpienie przedstawiciela Liberte na Uniwersytecie Warszawskim oceniam bardzo krytycznie" - napisał na Twitterze rektor UW.

d3s9ypv

Rzeczniczka UW: nie znaliśmy wcześniej wystąpienia

I dodał, że "taka retoryka jest niezgodna z Misją Uniwersytetu, rażąco odbiega od standardów dialogu", których uczelnia chce przestrzegać.

Zastępca rektora UW Maciej Duszczyk zapewnił, że razem z Pałysem podszedł do Jażdżewskiego po wykładzie Tuska i wyrazili "swoje oburzenie co do użytych słów i nadużycia przestrzeni akademickiej".

Rzeczniczka UW potwierdziła reporterowi WP, że przedstawiciele uczelni nie znali wcześniej treści wystąpienia. "Uniwersytet nie zamyka przed nikim drzwi, ale nie planujemy w bliskiej przyszłości organizowania podobnych spotkań wspólnie z Liberte" - poinformowała nas Anna Korzekwa-Józefowicz.

Zobacz też: "W tłumie czekających zaczęli już umierać ludzie". Grzegorz Schetyna o służbie zdrowia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3s9ypv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s9ypv
Więcej tematów