Rekordy zakażeń koronawirusem we Francji i Wielkiej Brytanii. WHO ponownie ostrzega przed Omikronem
We Francji zanotowano we wtorek 179 807 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Większego dobowego przyrostu infekcji nie odnotowano w żadnym innym europejskim kraju od początku pandemii. Również rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń odnotowano w Wielkiej Brytanii. WHO ostrzega, że ryzyko stwarzane przez wariant Omikron pozostaje bardzo wysokie.
29.12.2021 06:15
Większą liczbę zakażeń w ciągu 24 godzin niż we Francji zgłaszano tylko w Stanach Zjednoczonych (w poniedziałek 505 tys.) i w Indiach.
Poprzedni rekordowy bilans we Francji, wynoszący 104 611 zakażeń, odnotowano w sobotę.
W ostatniej doby w tym kraju zmarło w związku z COVID-19 290 osób. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa nad Sekwaną wzrosła do ponad 123 000.
Według rządowych danych około 77 proc. francuskiej populacji jest obecnie w pełni zaszczepione, co znacznie zmniejsza liczbę hospitalizacji i zgonów.
Wielka Brytania bije świąteczny rekord
Natomiast w Wielkiej Brytanii odnotowano we wtorek 129 471 zakażeń koronawirusem - to najwięcej od początku pandemii w tym kraju. Poprzedni rekord zakażeń zanotowano w sobotę 24 grudnia, gdy zdiagnozowano 122 186 nowych infekcji.
Najnowszy bilans epidemiczny w Wielkiej Brytanii obejmuje Anglię i Walię, bez Szkocji i Irlandii Północnej.
Walia, Irlandia Północna i Szkocja ogłosiły zaostrzenie restrykcji antycovidowych po Świętach Bożego Narodzenia. Rząd premiera Borisa Johnsona, który odpowiada medycznie za obszar Anglii, nie zdecydował się na zaostrzenie restrykcji.
Tymczasem liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Anglii, najbardziej zaludnionej części Wielkiej Brytanii, wyniosła we wtorek 9 546, przed tygodniem - 6 902 osoby. To jednak o wiele mniej niż w styczniu 2021 roku, gdy dziennie zakażało się ponad 34 tys. ludzi.
WHO po raz kolejny ostrzega przez Omikronem
- Całkowite ryzyko związane z nowym niepokojącym wariantem Omikron pozostaje bardzo wysokie. Wiarygodne dowody pokazują, że wariant ten ma przewagę wzrostu nad wariantem Delta i podwojone tempo rozprzestrzeniania się - ostrzegła w środę w swoim cotygodniowym biuletynie epidemiologicznym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
- W wielu krajach obserwuje się szybkie tempo zachorowalności. Ten gwałtowny wzrost jest prawdopodobnie powiązany z kombinacją utraty odporności i nieodłącznym wzrostem zakażalności wariantu Omikron – ostrzega WHO.
Organizacja zwróciła jednak uwagę na 29-procentowy spadek częstości zachorowań w Republice Południowej Afryki, kraju, który jako pierwszy zgłosił ten wariant do WHO pod koniec listopada.
Według WHO w tygodniu kończącym się w niedzielę ogólna liczba nowych zakażeń wzrosła o 11 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem, a liczba zgonów spadła o 4 proc. "Odpowiada to prawie 5 milionom nowych infekcji i ponad 44 000 nowych zgonów" – dodała WHO.
Najwięcej zakażeń odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech.
Źródło: PAP