Trwa ładowanie...

Rekordowo niskie bezrobocie w Poznaniu

Poznań od wielu lat jest miastem o najniższym bezrobociu w Polsce, ale cały czas spada. Pod koniec czerwca stopa bezrobocia w stolicy Wielkopolski wyniosła 2,9 proc.

Rekordowo niskie bezrobocie w PoznaniuŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
d1lc1p0
d1lc1p0

Z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że pod koniec czerwca stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 10,3 proc, co oznacza, że bez pracy pozostaje nieco ponad 1,6 mln osób.

Nie ma niespodzianki w zestawieniu miast, gdzie bezrobocie jest najniższe. Pod tym względem Poznań jest liderem już od wielu lat, a na dodatek osób nie mogących znaleźć zatrudnienia jest coraz mniej. Według GUS-u stopa bezrobocia pod koniec czerwca wynosiła w Poznaniu rekordowo niskie 2,9 proc., co oznacza, że bez pracy pozostawało 9,5 tysiąca poznaniaków. Dla porównania drugi pod tym względem Sopot ma bezrobocie na poziomie 3,8 proc, a Warszawa i Wrocław 3,9 proc.

Ze szczegółowych statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu wynika, że co czwarty bezrobotny posiada co najwyżej wykształcenie gimnazjalne, co czwarty wykształcenie wyższe, co piąty zasadnicze zawodowe.

Największe problemy z zatrudnieniem mają osoby młode, o krótszym stażu pracy. Więcej niż połowa bezrobotnych posiada staż pracy nie dłuższy niż 5 lat, a ponad jedna trzecia nie przekroczyła 35. roku życia.

d1lc1p0

Niespełna co piąty bezrobotny posiada uprawnienia do pobierania zasiłku. Blisko co druga osoba poszukująca pracy zaliczana jest do kategorii długotrwale bezrobotnych. Pracy w Poznaniu pod koniec czerwca poszukiwało 771 osób niepełnosprawnych oraz 33 cudzoziemców. Na koniec miesiąca Powiatowy Urząd Pracy dysponował około 1200 ofert pracy w Poznaniu, czyli na 1 ofertę przypadało 8 osób bezrobotnych.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1lc1p0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lc1p0
Więcej tematów