Trwa ładowanie...

Rekordowo niskie bezrobocie w Poznaniu

Poznań od wielu lat jest miastem o najniższym bezrobociu w Polsce, ale cały czas spada. Pod koniec czerwca stopa bezrobocia w stolicy Wielkopolski wyniosła 2,9 proc.

Share
Rekordowo niskie bezrobocie w Poznaniu
Źródło: WP.PL, Fot: Przemysław Jach
d2efb9w

Z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że pod koniec czerwca stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 10,3 proc, co oznacza, że bez pracy pozostaje nieco ponad 1,6 mln osób.

Nie ma niespodzianki w zestawieniu miast, gdzie bezrobocie jest najniższe. Pod tym względem Poznań jest liderem już od wielu lat, a na dodatek osób nie mogących znaleźć zatrudnienia jest coraz mniej. Według GUS-u stopa bezrobocia pod koniec czerwca wynosiła w Poznaniu rekordowo niskie 2,9 proc., co oznacza, że bez pracy pozostawało 9,5 tysiąca poznaniaków. Dla porównania drugi pod tym względem Sopot ma bezrobocie na poziomie 3,8 proc, a Warszawa i Wrocław 3,9 proc.

d2efb9w

Ze szczegółowych statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu wynika, że co czwarty bezrobotny posiada co najwyżej wykształcenie gimnazjalne, co czwarty wykształcenie wyższe, co piąty zasadnicze zawodowe.

Największe problemy z zatrudnieniem mają osoby młode, o krótszym stażu pracy. Więcej niż połowa bezrobotnych posiada staż pracy nie dłuższy niż 5 lat, a ponad jedna trzecia nie przekroczyła 35. roku życia.

Niespełna co piąty bezrobotny posiada uprawnienia do pobierania zasiłku. Blisko co druga osoba poszukująca pracy zaliczana jest do kategorii długotrwale bezrobotnych. Pracy w Poznaniu pod koniec czerwca poszukiwało 771 osób niepełnosprawnych oraz 33 cudzoziemców. Na koniec miesiąca Powiatowy Urząd Pracy dysponował około 1200 ofert pracy w Poznaniu, czyli na 1 ofertę przypadało 8 osób bezrobotnych.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2efb9w

Podziel się opinią

Share
d2efb9w
d2efb9w
Więcej tematów