ycipk-1ck0wt
ycipk-1ck0wt
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rekordowa cena jedynej kopii testamentu Napoleona

Jedyna znana kopia testamentu Napoleona, przepisana z oryginału przez jego sekretarza, została sprzedana na aukcji za 357 tys. euro - ponad dwukrotnie więcej niż oczekiwano - poinformował dom aukcyjny Drouot.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1ck0wt

Nabywca kopii pragnie pozostać anonimowy i zamierza zachować dokument w swojej prywatnej kolekcji.

Testament datowany jest na 16 kwietnia 1821 roku i powstał na 19 dni przed śmiercią zdetronizowanego cesarza Francuzów. Napoleon napisał, że pragnie, by jego prochy zostały pogrzebane nad Sekwaną, "pośród ludu Francji, który tak ukochał".

Na dwa tygodnie przed śmiercią cesarz dopisał w swym testamencie: "Umieram przedwcześnie, zamordowany przez angielską oligarchię i wynajętego przez nią zabójcę".

ycipk-1ck0wt

Prochy Napoleona zostały sprowadzone do Francji 20 lat po jego śmierci i umieszczone w sarkofagu w kościele Inwalidów.

Oryginał dokumentu, napisany nieczytelnym charakterem pisma, z którego słynął cesarz, przechowywany jest w Archiwum Narodowym Francji.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1ck0wt

ycipk-1ck0wt
ycipk-1ck0wt