ŚwiatRękopis piosenki Brela sprzedany za 110 tysięcy euro

Rękopis piosenki Brela sprzedany za 110 tysięcy euro

Rękopis słynnej piosenki Jacques'a Brela
"Amsterdam" sprzedano na aukcji w Paryżu za blisko 110 tysięcy
euro. Aukcję pamiątek po legendarnym francuskim bardzie
zorganizowano w związku z 30. rocznicą jego śmierci.

Rękopis piosenki Brela sprzedany za 110 tysięcy euro
Źródło zdjęć: © AFP

09.10.2008 | aktual.: 09.10.2008 03:09

Dom aukcyjny Sotheby's wystawił na sprzedaż blisko sto pamiątek po Brelu, w tym płyty, fotografie z dzieciństwa i z występów, gitary, nagrania wywiadów i plakaty.

Jedna z najcenniejszych pamiątek - zeszyt ze słowami piosenki "Amsterdam" napisanymi odręcznie przez Brela - został kupiony przez anonimowego nabywcę za blisko 110 tysięcy euro, cenę dwukrotnie większą od wywoławczej.

Dużym zainteresowaniem tłumnie przybyłych uczestników aukcji, wśród których było wielu wiekowych już fanów piosenkarza, cieszyły się też manuskrypty piosenki "Mathilde" i musicalu "Człowiek z La Manchy" , a także gitary używane przez Brela.

Aukcję poprzedziła medialna polemika dotycząca losów spuścizny po piosenkarzu. Licytowane przedmioty pochodziły ze zbiorów spadkobierców jednej z kilku jego towarzyszek życia. Rodzina Brela, w tym córka i wdowa po nim, Therese, protestowała przeciw wyprzedaży cennych przedmiotów prywatnym osobom.

Wdowa po Brelu proponowała przed aukcją sumę 175 tysięcy euro za całość kolekcji. To wspólne dziedzictwo, nie powinno się go sprzedawać. Wielka szkoda i wstyd, że do tego dochodzi - powiedziała na antenie radia France Info. Apel ten jednak pozostał bez echa.

Jacques Brel urodził się w 1929 roku w Belgii. Na początku lat 50. wyjechał do Francji, by poświęcić się karierze muzycznej. Śpiewał głównie po francusku i flamandzku. Ogromną popularność w całej Europie, w tym także w Polsce, zyskał sobie jako wykonawca poetyckich piosenek wyrażających nonkonformistyczną postawę wobec świata, w tym słynnych "Ne me quitte pas" (Nie opuszczaj mnie) czy "Les Flamandes" (Flamandowie). Zmarł na raka płuc 9 października 1978 roku.

Szymon Łucyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)