Trwa ładowanie...
d20j4zu

Rekonstrukcja rządu. Relacja Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą

Zbliżająca się rekonstrukcja rządu sprawia, że w obozie Zjednoczonej Prawicy pojawiają się różne scenariusze dotyczące koalicyjnej przyszłości. Jednym z nich miał być powrót Zbigniewa Ziobry do PiS, ale temu rozwiązaniu sprzeciwia się podobno sam Jarosław Kaczyński.
Share
Jarosław Kaczyński nie chce powrotu Zbigniewa Ziobry do PiS
Jarosław Kaczyński nie chce powrotu Zbigniewa Ziobry do PiSŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d20j4zu

Nadchodząca rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego sprawia, że bardzo głośno dają o sobie znać politycy ugrupowania Zbigniewa Ziobry. Członkowie Solidarnej Polski chcieliby, by w ich rekach pozostały dwa ministerstwa, jednak coraz więcej wskazuje na to, że będą musieli zadowolić się jedynie Ministerstwem Sprawiedliwości.

Rekonstrukcja rządu. Kaczyński zablokował powrót Ziobry?

Według informacji pozyskanych przez "Gazetę Wyborczą" Zbigniew Ziobro miał nadzieję na powrót do PiS. To rozwiązanie nie spodobało się jednak prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu. Według rozmówcy "GW" z partii rządzącej powrót Ziobry do PiS oznaczałby wojnę domową. Jego zdaniem Kaczyński namaszcza na swojego następcę Mateusza Morawieckiego, który jest skonfliktowany z ministrem sprawiedliwości.

d20j4zu

Według źródeł dziennika Ziobro w kampanii prezydenckiej zadeklarował, że rozwiąże swoją partię i wróci do PiS, jeśli obecni członkowie Solidarnej Polski otrzymają miejsca na listach wyborczych w wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Kaczyński woli jednak współpracę z Ziobrą jako prezesem SP, bo ma być w ten sposób łatwiejszy do zdyscyplinowania.

Spór o LGBT. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik: Jesteśmy jak na wojnie

Rekonstrukcja rządu. Ziobro ma zwolenników w PiS

Powrót Zbigniewa Ziobry do struktur PiS mógłby oznaczać wyraźne zarysowanie się wewnątrzpartyjnego konfliktu. Do obozu ministra sprawiedliwości mogłaby przystąpić była premier Beata Szydło.

d20j4zu

W kierownictwie PiS ma jednak narastać niechęć do koalicjanta wywołana ostatnią aktywnością polityków SP w mediach. Zdaniem rozmówcy "GW" partia Ziobry nie tylko liczy na odebranie elektoratu PiS, lecz także buduje konsekwentnie swoją odrębną tożsamość, co sprawia, że jakiekolwiek rozmowy o powrocie Ziobry do Prawa i Sprawiedliwości są w tej chwili niemożliwe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d20j4zu

Podziel się opinią

Share
d20j4zu
d20j4zu
Więcej tematów