Trwa ładowanie...

Wracają zabiegi planowe. Konferencja Niedzielskiego

Po zakończeniu epidemii, świat czeka wiele miesięcy trudnego procesu walki z jej długofalowymi skutkami. Głos w sprawie rehabilitacji pocovidowej i zniesienia rekomendacji ograniczenia zabiegów planowanych zabrał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu przyznał także, że najprawdopodobniej w środę poznamy harmonogram znoszenia obostrzeń.

Share
Rehabilitacja pocovidowa. Konferencja ministra Niedzielskiego
Rehabilitacja pocovidowa. Konferencja ministra NiedzielskiegoŹródło: EASTNEWS
d1wxghe

- COVID-19 stał się plagą, pandemią, a liczba zachorowań powoduje, że musimy mieć specjalne narzędzia, które pozwolą odbudować zdrowie - powiedział w poniedziałek w Nałęczowie minister Niedzielski.

Zdaniem szefa resortu zdrowia apogeum liczby zachorowań mamy już za sobą i przyszedł czas na zajęcie się innymi priorytetami.

d1wxghe

- Tym priorytetem będzie odbudowa zdrowia Polaków. To nie tylko kwestia wychodzenia z COVID-u, problem jest znacznie szerszy, bo pandemia spowodowała też zaniedbania zdrowia powszechnego - powiedział Niedzielski.

Zobacz też: Powrót do szkół. Warte uwagi słowa członka rady przy premierze Morawieckim

Minister przyznał, że w ostatnich miesiącach dostępność do opieki medycznej była ograniczona, a duża część systemu musiała zająć się walką z koronawirusem.

d1wxghe

Pakiet przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia

Niedzielski poinformował także, że resort zdrowia wspólnie z premierem przygotował pakiet 5 elementów, które pomogą w wyjściu z pandemii.

Są to:

- pilotażowy model opieki onkologicznej;

- krajowa sieć kardiologiczna;

d1wxghe

- rehabilitacja postcovidowa;

- profilaktyka dla osób powyżej 40 roku życia;

- zniesienie limitów świadczenia usług medycznych specjalistycznych.

Minister dodał, że kolejny tydzień będzie bardzo ważny ze względu na decyzję wycofania rekomendacji ograniczenia zabiegów planowanych od 4 maja.

d1wxghe

Zdaniem Niedzielskiego wcześniejsze zalecenia były "smutną koniecznością" związaną z tym, że wszystkie siły musiały być skierowane na walkę z COVID-19 w trzeciej fali.

"Teraz, kiedy fala odpuszcza, chcemy przerzucić środki i siły na leczenie w innych zakresach" - powiedział.

Rehabilitacja pocovidowa w uzdrowiskach

- To, że spotkamy się w Nałęczowie nie jest przypadkiem. Chcemy bardzo konkretnie pokazać, że mamy nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej, która ma być powszechnie dostępna - mówił Niedzielski

Minister zapowiedział, że wszystkie chętne uzdrowiska, które spełnią "niewygórowane warunki", będą mogły wziąć udział w programie świadczenia pomocy dla osób, które zmagają się z długofalowymi skutkami COVID-u.

d1wxghe

- Pomoc będzie możliwa do świadczenia w uzdrowiskach, ale też w warunkach ambulatoryjnych i domowych. (...) Mamy już przygotowane rozwiązanie i plan rehabilitacyjny, którego celem będzie powrót do zdrowia - mówił minister.

Szef resortu zdrowia przyznał także, że najczęściej spotykanym skutkiem przejścia choroby jest utrata wydolności oddechowej, a takimi przypadkami efektywnie mogą zająć się uzdrowiska.

Wystarczy skierowanie od lekarza

Minister zapowiedział, że przygotowane przez ministerstwo rozwiązanie będzie powszechnie dostępne, a do wzięcia udziału w programie wystarczy skierowanie dowolnego lekarza, również POZ.

- Rok czasu od przechorowania, skierowanie i telefon bezpośrednio do ośrodka - wyjaśnił.

d1wxghe

Wróci 10 tys. miejsc szpitalnych

Niedzielski zapowiedział też, że przed nami dynamiczne przywracanie do systemu opieki zdrowotnej miejsc szpitalnych, które do tej pory były przeznaczone na walkę z COVID-em.

- Do normalnego systemu wróci w najbliższym czasie ponad 10 tys. łóżek - przyznał.

Minister dodał, że trzecia fala była znacznie bardziej dotkliwa niż jesienna.

- Mieliśmy więcej zakażeń, więcej zachorowań i więcej hospitalizacji - powiedział.

W szczycie drugiej fali, czyli jesienią, zajętych było 23 tys. łóżek przez pacjentów zakażonych koronawirusem, a w trzeciej fali powyżej 30 tys.

Obostrzenia w Polsce. Nowe decyzje rządu

Minister zdrowia został zapytany, kiedy możemy spodziewać się luzowania obostrzeń i jakich decyzji rządu możemy się spodziewać w tym zakresie.

- Przygotowujemy w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na miesiąc maj. Ten harmonogram zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w środę, być może w czwartek, ale najprawdopodobniej w środę - powiedział.

Niedzielski przyznał także, że w przeciągu maja wróci najprawdopodobniej nie tylko edukacja, ale też wiele usług i sektorów "za których działaniem już się stęskniliśmy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wxghe

Podziel się opinią

Share
d1wxghe
d1wxghe
Więcej tematów