Trwa ładowanie...
sąd

Reforma sądownictwa. W życie wchodzi kontrowersyjna ustawa. Co się zmienia?

Właśnie weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o sądownictwie. Jedynie dwa przepisy uprawomocnią się dopiero za trzy miesiące. Nowelizacja budzi spore kontrowersje.

Share
Reforma sądownictwa. W życie wchodzi kontrowersyjna ustawa. Co się zmienia?
Źródło: East News
d3q0kzk

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie sądów 4 lutego. O tym fakcie poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw w ubiegły czwartek, zatem w piątek przepisy weszły w życie. Jedynie te dotyczące sądów administracyjnych mocy nabiorą dopiero na początku maja.

Ustawa dyscyplinująca sędziów. Co się zmieniło?

Nowelizacja od początku wywoływała sprzeciw opozycji. Niektóre przepisy wzbudzały wyjątkowo dużo kontrowersji - szczególnie ten, wprowadzający odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za ich działania lub zaniechania. Chodzi także o działania kwestionujące skuteczność powołania sędziów i działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Jak wylicza RMF FM, powołując się na PAP, zmiany następują także w kompetencjach i obowiązkach rzecznika dyscyplinarnego sędziów i jego zastępcy. Według nowelizacji przepisów mogą oni podjąć i prowadzić czynności w każdej sprawie dotyczącej sędziego. Dotychczas rzecznik dyscyplinarny sędziów i jego zastępcy byli oskarżycielami jedynie w sprawach sędziów sądów apelacyjnych i prezesów sądów okręgowych.

d3q0kzk

Poza tym sędziowie i prokuratorzy muszą poinformować, do jakich partii należeli przed objęciem stanowiska i w jakich stowarzyszeniach działają.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Prezydent wygwizdany w Pucku. Kosiniak-Kamysz broni Dudy

Zobacz też: Robert Biedroń ostro o geście Joanny Lichockiej. "Kaczyński zobaczył swoje odbicie"

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3q0kzk

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q0kzk
d3q0kzk
Więcej tematów