PolskaReferendum ws. odwołania Jurczyka nie będzie

Referendum ws. odwołania Jurczyka nie będzie

Szczecińscy radni odrzucili zdecydowaną większością głosów wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydenta Szczecina Mariana Jurczyka.

Wniosek poparli jedynie sami wnioskodawcy, czyli 11 radnych reprezentujących kluby Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz klub "Od Nowa". Przeciwni byli, stanowiący większość w radzie, członkowie SLD oraz Niezależny Ruch Społeczny - razem 19 radnych. Jeden radny wstrzymał się od głosu.

Aby Rada zaakceptowała wniosek o przeprowadzenie referendum o odwołanie prezydenta Mariana Jurczyka potrzebnych było 19 głosów.

"Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił ..." - w ten sposób Jurczyk odniósł się przed głosowaniem do inicjatywy jego odwołania. Nazwał ją "żałosną i destrukcyjną". Dodał, że służy ona jedynie "walce o stołki", a nie rzeczywistej trosce o miasto.

Równolegle w mieście trwa akcja zbierania podpisów wśród szczecinian w sprawie przeprowadzenia referendum. W ciągu dwóch tygodni Komitet Referendalny zebrał już około 23 tys. podpisów. Na listach musi podpisać się przynajmniej 32 tys. szczecinian, aby inicjatywa zakończyła się sukcesem.

Za zmianą na stanowisku prezydenta Szczecina są niemal wszystkie ugrupowania polityczne zasiadające w Radzie Miasta. Jednak niektóre z nich, jak np. SLD, uważają, że o referendum nie powinna decydować Rada Miasta, ale jego mieszkańcy, którzy wcześniej w wyborach samorządowych poparli Jurczyka.

Lokalni politycy wypominają Jurczykowi m.in. zerwaną przez niego umowę z niemiecką firmą, za co miasto musiało zapłacić prawie 10 mln zł odszkodowania. Zarzucają mu również stworzenie nieprzychylnej atmosfery dla inwestorów oraz szkodliwą politykę kadrową w Urzędzie Miejskim. Ma to związek m.in. z powołaniem na stanowisko wiceprezydenta Mirosława Czesnego, bliskiego współpracownika łódzkiego biznesmena Antoniego Ptaka, który zamierza inwestować w mieście. Właśnie ta nominacja doprowadziła do zaktywizowania różnych środowisk na rzecz referendum i odwołania Jurczyka.

Jurczyk, sygnatariusz porozumień sierpniowych, jest prezydentem Szczecina po raz drugi. W ostatnich wyborach samorządowych otrzymał jako kandydat niezależny 53,43% głosów.

Źródło artykułu:PAP
odwołaniereferendumszczecin

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)