PolskaRecepta na szczęśliwe małżeństwo

Recepta na szczęśliwe małżeństwo

Wzajemny szacunek, zaufanie oraz wierność są głównymi składnikami szczęśliwego małżeństwa – podają specjaliści z Taylor Nelson Sofres OBOP w opublikowanym raporcie pt. "Małżeństwo 2002". Raport przygotowano w oparciu o badanie ponad 4000 osób z 4 krajów: Polski, Słowacji, Czech i Węgier.

Z badania wynika m.in., że mieszkańcy Europy Centralnej przekonani są o tym, że zawarcie związku małżeńskiego nie oznacza zakończenia romantycznej miłości czy też utraty wolności. Większość badanych uważa ponadto, że żona może być starsza od męża. W dużej części respondenci akceptują również życie bez formalnego zalegalizowania związku.

Dwa czynniki mające największy wpływ na szczęście małżeńskie to, według badanych osób, wzajemny szacunek i zaufanie, które zostało ocenione na 4,78 (na skali od 1 do 5). Węgrzy ocenili szacunek i zaufanie na najwyższym poziomie (4,87), drudzy w kolejności byli Polacy (4,84). Jako drugi i trzeci czynnik pod względem znaczenia dla całego regionu zostały wskazane wierność (4,72) oraz wspólne zrozumienie (4,62).

To samo wyznanie oraz podobne wykształcenie i pochodzenie społeczne zostały uznane za najmniej ważne czynniki udanego małżeństwa. Polscy oraz węgierscy respondenci są bardziej zainteresowani tymi zagadnieniami od Słowaków i Czechów. Polacy zwracają uwagę na sprawy związane z wyznaniem najsilniej w całym regionie (3,75), podczas gdy kwestie pochodzenia społecznego najbardziej poruszają Węgrów (3,53).

Udane życie seksualne w małżeństwie najwyżej cenią Polacy (4,51), zaś najmniej Czesi (3,98). Podobna różnica istnieje w przypadku obu krajów pod względem kwestii równego podziału obowiązków domowych (4,09 i 3,58).

Część badanych Europejczyków uważa, że małżeństwo oznacza koniec okresu miłości i romantyzmu. Taki pogląd jest najsilniejszy wśród Czechów (19%) i najsłabszy wśród Polaków (4 %). Polacy są również narodem w największym stopniu akceptującym małżeństwo, w którym kobieta jest starsza od męża (82% w porównaniu do 50% Słowaków).

Połowa respondentów w regionie akceptuje życie bez ślubu. Słowacy są pod tym względem najbardziej konserwatywni (37%), natomiast Polacy najbardziej tolerancyjni (59%). Dodatkowo 21% mieszkańców badanych krajów uważa, że kobiety powinny przestać pracować po urodzeniu dziecka.

Istnieje znacząca różnica w postawach w całym regionie odnośnie par, które nie chcą mieć dzieci. Na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech mniej niż 30 procent respondentów akceptuje decyzję o świadomej bezdzietności, podczas gdy Polacy aż w 59% popierają taką postawę.(iza)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)