Trwa ładowanie...
d2c1rkd
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Recep Tayyip Erdogan zaprzysiężony na prezydenta Turcji. Ahmet Davutoglu premierem

Recep Tayyip Erdogan został w parlamencie zaprzysiężony na prezydenta Turcji. Po ceremonii Erdogan, oskarżany przez opozycję o dążenia do władzy autorytarnej, wyznaczył na stanowisko premiera dotychczasowego szefa MSZ Ahmeta Davutoglu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Recep TAyyip Erdogan i Ahmet Davutoglu
Recep TAyyip Erdogan i Ahmet Davutoglu (AFP, Fot: Rasit Aydogan)
d2c1rkd

- Jako prezydent staję na czele republiki, przysięgam przed wielkim narodem tureckim i historią na swój honor i reputację, że będę strzegł państwa i jego niepodległości - powiedział podczas uroczystości zaprzysiężenia Erdogan.

Po zaprzysiężeniu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nowy prezydent mianował na stanowisko premiera dotychczasowego ministra spraw zagranicznych Davutoglu. Nowy szef rządu w zeszłym tygodniu stanął na czele islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), której wcześniej przewodził Erdogan.

Dopóki Erdogan nie poprosi o utworzenie nowego gabinetu Davutoglu pokieruje pracami starego rządu. Agencja Reutera podaje, że członkowie nowego rządu zostaną zaprezentowani w piątek.

d2c1rkd

10 sierpnia Erdogan wygrał już w pierwszej turze pierwsze w dziejach Turcji powszechne wybory prezydenckie, zdobywając niecałe 52 proc. głosów.

Przed wyborami Erdogan nie ukrywał, że w razie wyborczej wygranej chciałby rozszerzyć zakres władzy głowy państwa, a w tym celu wprowadzić odpowiednie zmiany w konstytucji. Obecnie rola szefa państwa w Turcji jest raczej symboliczna. Erdogan ma szansę na realizację swoich zamierzeń, ponieważ w 2015 r. odbędą się wybory parlamentarne, a jego AKP pozostaje najbardziej popularnym ugrupowaniem w kraju.

d2c1rkd

Podziel się opinią

Share

d2c1rkd

d2c1rkd
Więcej tematów