Trwa ładowanie...
d32o8pi

Recep Tayyip Erdogan sugeruje zwolnienie z aresztu Amerykanina. Jednocześnie stawia USA warunek

Tureckie władze nie przestają dążyć do ekstradycji Fetullaha Gulena, którego oskarżają o organizację nieudanego puczu. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasugerował, że w zamian za wydanie islamskiego duchownego, do USA wróci przetrzymywany w Turcji pastor.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Recep Tayyip Erdogan ma propozycję wymiany z USA
Recep Tayyip Erdogan ma propozycję wymiany z USA (PAP)
d32o8pi

Turecki prezydent przedstawił swoją

ofertę wymiany podczas spotkania z policjantami w Ankarze. – Amerykanie mówią: oddajcie nam duchownego. Wy (Amerykanie) też macie jednego duchownego. Dajcie nam Gulena – powiedział Recep Tayyip Erdogan.

d32o8pi

Jak relacjonuje agencja Reutersa, prezydent Turcji dodał, że wobec amerykańskiego pastora toczy się proces, a Fetullah Gulen w USA nie jest o nic oskarżony. Tym samym zasugerował, że to Turcja dokona większego ustępstwa.

Recep Tayyip Erdogan oskarża 76-letni islamskiego kaznodzieję o organizację nieudanego puczu z 15 lipca 2016 r. Mieszkający od 18 lat w USA Fetullah Gulen, którego ekstradycji domaga się Turcja, wielokrotnie odpierał zarzuty wysuwane przez tureckie władze. Jednak zdaniem Ankary islamski duchowny, który dawniej był bliskim sojusznikiem Erdogana, zdalnie zorganizował tzw. struktury równoległego państwa, które mają być organizacją terrorystyczną.

Zobacz też: Polka mieszkająca w Turcji mówi o puczu

Od ponad roku tureckie władze przeprowadzają czystki w armii, policji i instytucjach państwowych. Z pracy zwalniane, a nawet aresztowane osoby, które mogą mieć jakiekolwiek powiązania z Fetullahem Gulenem. O to w Turcji łatwo, ponieważ z islamskim kaznodzieją związane są liczne szkoły, fundacje i firmy. W aresztach i więzieniach przebywa już bilsko 60 tys. osób, a 150 tys. straciło pracę.

d32o8pi

Amerykański pastor Andrew Brunson, który prowadził mały kościół w Izmirze, został aresztowany w październiku 2016 r. Reuters przypomina, że tureckie media informowały o postawieniu mu zarzutu przynależności do organizacji Fetullaha Gulena, którą władze uważają za organizację terrorystyczną. Natomiast USA utrzymują, że Andrew Brunson został niesłusznie aresztowany i domagają się jego zwolnienia oraz powrotu do kraju.

d32o8pi

Podziel się opinią

Share
d32o8pi
d32o8pi
Więcej tematów