Realne umocnienie złotego po decyzji RPP
Złoty umocnił się w środę realnie do poziomu 11,3% powyżej parytetu sprzed upłynnienia wobec 11,2% we wtorek - poinformował Marek Zuber, analityk BPH SA.
Złoty umocnił się o 1,3 gr wobec dolara i osłabł o 0,5 gr wobec euro w porównaniu z wtorkowym zamknięciem, osiągając pod koniec środowych notowań 4,066 za dolara i 3,603 za euro.
Tradycji na rynku walutowym stało się zadość, bowiem każda obniżka stóp procentowych w tym roku przynosiła umocnienie złotego. Tak też stało się w środę - powiedział Witold Woźniak, szef dealerów Deutsche Banku.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 150 punktów bazowych do 15,5, 14,0 i 11,5%. Od początku roku RPP obniżyła stopy łącznie o 750 punktów bazowych.
Obniżka o 150 punktów bazowych była miłą niespodzianką dla większości inwestorów, a na rynku obligacji doszło do niewielkiej realizacji zysków - dodał Woźniak. Analitycy spodziewali się obniżki o 100-150 punktów bazowych.
Woźniak zwraca uwagę na fakt potwierdzenia przez RPP, że nie należy oczekiwać kolejnej obniżki na grudniowym posiedzeniu. Teraz być może już tylko dane makroekonomiczne będą przynosiły nam pozytywne niespodzianki - powiedział.
Szef dealerów Deutsche Banku uważa, że złoty w najbliższych dniach nie powinien tracić na wartości, a może nawet zyskać. Złoty powinien pozostać stabilny. Możliwe jest nawet jego stopniowe wzmocnienie, bo rynek chyba jeszcze nie dojrzał do większej korekty, mimo że większość ludzi od jakiegoś czasu próbowała liczyć na osłabienie polskiej waluty - powiedział Woźniak.
Okazuje się jednak, że złoty nie musi się osłabić akurat w tym momencie, ale jeszcze nie zobaczyliśmy najniższych poziomów cen dolara i euro - dodał. (jask)