Trwa ładowanie...
d4bnzjv

RB ONZ potępiła atak na saudyjską ambasadę w Iranie

• Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła zeszłotygodniowy atak i podpalenie ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie
• Wezwano władze Iranu, by zapewniły bezpieczeństwo placówkom dyplomatycznym
• W rezolucji nie odniesiono się do egzekucji szejka Nimra al-Nimra, która doprowadziła do demonstracji m.in. w Teheranie
• W niedzielę Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem
• To samo zrobiły Bahrajn oraz Sudan
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Demonstracja w Teheranie po egzekucji szejka Nimra al-Nimra
Demonstracja w Teheranie po egzekucji szejka Nimra al-Nimra (PAP/EPA, Fot: ABEDIN TAHERKENAREH)
d4bnzjv

RB ONZ zaapelowała do rządu irańskiego o "ochronę siedzib dyplomatycznych i konsularnych, a także ich personelu oraz o przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań w tej sprawie". W ten sposób odniesiono się do listu władz Arabii Saudyjskiej wysłanego do ONZ. Wezwano także Iran i Arabię Saudyjską do "podtrzymania dialogu i podjęcia kroków w celu złagodzenia napięć w regionie".

W rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie odniesiono się do stracenia szyickiego duchownego, szejka Nimra al-Nimra, który był ostrym krytykiem rządzącej w królestwie dynastii Saudów. Jego egzekucja doprowadziła do demonstracji m.in. w Teheranie.

Przemawiając na forum ONZ ambasador Arabii Saudyjskiej Abd Allah al-Muallimi powiedział, że spór między jego krajem a Iranem zostanie rozwiązany tylko pod warunkiem zaprzestania przez władze w Teheranie "ingerencji w wewnętrzne sprawy innych państw, w tym naszego". Wcześniej rząd w Rijadzie wielokrotnie oskarżał Iran o ingerowanie w sprawy państw arabskich.

d4bnzjv

W niedzielę Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej irańskiej reakcji na egzekucję w Arabii Saudyjskiej szyickiego duchownego al-Nimra. W poniedziałek obustronne relacje jeszcze się pogorszyły wraz z zapowiedzią Arabii Saudyjskiej wstrzymania ruchu lotniczego z Iranem, zakazu podróżowania do tego kraju i zerwania wszelkich stosunków gospodarczych.

Stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwał również uznawany za sojusznika Arabii Saudyjskiej Bahrajn oraz Sudan, a Zjednoczone Emiraty Arabskie obniżyły ich rangę.

d4bnzjv

Podziel się opinią

Share
d4bnzjv
d4bnzjv
Więcej tematów