Ratyfikacja unijnej konstytucji na drodze referendum?
Projekt uchwały zakładający, że ratyfikacja
Traktatu Konstytucyjnego UE odbędzie się w drodze referendum,
został złożony w Sejmie - poinformował pełnomocnik
SLD ds. kampanii referendalnej, poseł Sojuszu Robert Smoleń.
Jak powiedział, pod projektem podpisało się ponad 20 posłów z SLD, SdPl i UP. Smoleń zaznaczył, że próbował również zachęcić posłów innych, opozycyjnych ugrupowań, aby podpisali się pod tym projektem.
Ale - jak dodał - choć wydawało się, że przeprowadzenie referendum w sprawie unijnej konstytucji jest kwestią niekontrowersyjną, to przedstawiciele innych ugrupowań nie podpisali się. Próbowałem sondować w tej sprawie PO i PSL - dodał Smoleń.
W sobotę pod hasłem "Silna Polska w Silnej Europie" SLD rozpocznie kampanię promującą korzyści płynące z członkostwa Polski w UE. Później przerodzi się ona w kampanię referendalną w sprawie eurokonstytucji. SLD chce, aby referendum w sprawie unijnej konstytucji odbyło się jesienią razem z pierwszą turą wyborów prezydenckich.
Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz mówił wcześniej, że powinien wpłynąć poselski (klubowy) projekt uchwały Sejmu w sprawie trybu ratyfikacji eurokonstytucji. Pierwotnie marszałek chciał, by był to projekt Prezydium Sejmu, ale okazało się, że w tym gronie - jak powiedział - są różne poglądy na ten temat. Cimoszewicz uważa, że Sejm powinien przyjąć uchwałę w sprawie trybu ratyfikacji Traktatu do końca kwietnia.