Trwa ładowanie...
d1isqe5

Rasistowskie ogłoszenie o pracę? BBC szuka pracowników, ale "nie białych"

BBC, główny brytyjski nadawca radiowo-telewizyjny w Wielkiej Brytanii poszukuje stażystów do swojej redakcji. Oferta wygląda bardzo atrakcyjnie, jednak na końcu ogłoszenia wyraźnie zaznaczono, że jest ona skierowana wyłącznie do czarnych, osób pochodzenia azjatyckiego i "nie białych" przedstawicieli mniejszości etnicznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
BBC poszukuje stażystów i zamieszcza rasistowski wymóg w ogłoszeniu
BBC poszukuje stażystów i zamieszcza rasistowski wymóg w ogłoszeniu (Wikimedia Commons CC0)
d1isqe5

Rasistowskie ogłoszenie pojawiło się na oficjalnej stronie zajmującej się rekturacją. Pracodawca oferuje praktykę w czterech różnych działach BBC - w redakcji radiowej, w dziale depeszowym, w serwisie internetowym i w zespole wydawców. Po 12-miesięcznym stażu przed najlepszymi otworzy się szansa na dostanie umowy. Praca jest na terenie Wielkiej Brytanii, ale ubiegać się o nią mogą także cudzoziemcy.

Wizja zdobycia doświadczenia w renomowanej brytyjskiej redakcji jest marzeniem wielu młodych dziennikarzy. Jednak redakcja ma swoje wymagania. Osoby aplikujące muszą mieć doświadczenie zawodowe w pracy w mediach oraz bardzo dobrze znać język angielski, zarówno w mowie jak i w piśmie. Ponadto muszą być dyspozycyjni o różnych porach dnia i... nie mogą być biali.

"To ogłoszenie skierowane jest wyłącznie do czarnych, osób pochodzenia azjatyckiego i "nie białych" przedstawicieli mniejszości etnicznych". Redakcja wprost podaje kolor skóry jako jeden z kryteriów i najwyraźniej chce rasizmem zwalczać rasizm.

d1isqe5

To nie pierwsze tego typu ogłoszenie w BBC. Kilka miesięcy temu redakcja poszukując stażysty do działu produkcji również postawiła wymóg odnośnie koloru skóry. Co prawda celem firmy jest zwiększenie szans na zatrudnienie osób o różnych kolorach skóry, ale nawet działanie określone przez nich jako "pozytywna dyskryminacja" jest dyskryminacją.

Już wtedy internauci nie ukrywali oburzenia tymi ofertami. Wielu z nich podkreślało, że wykluczenie ze względu na jakikolwiek kolor skóry nie powinno mieć miejsca w trakcie wyboru pracownika.

źródło: creativeaccess.org.uk

d1isqe5

Podziel się opinią

Share

d1isqe5

d1isqe5
Więcej tematów