Trwa ładowanie...

Raport Watykanu. Papież Franciszek o wykorzenianiu zła z Kościoła

Raport Watykanu został skomentowany przez papieża. Chodzi o czyny pedofilskie, których dopuścił się kard. Theodore McCarrick. Franciszek zapewnił o swojej bliskości z ofiarami pedofilii i zaangażowaniu w wykorzenienie zła z Kościoła.

Share
Raport Watykanu. Papież Franciszek o wykorzenianiu zła z Kościoła
Raport Watykanu. Papież Franciszek o wykorzenianiu zła z KościołaŹródło: PAP
d2njv1h

Papież Franciszek poruszył temat raportu w sprawie kard. Theodore'a McCarricka podczas audiencji generalnej transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Franciszek zapewnił ponownie o swoim zaangażowaniu w walce z pedofilią w Kościele. "Ponawiam moją bliskość z ofiarami wszelkich nadużyć i zaangażowanie Kościoła, by wykorzenić to zło" - powiedział papież.

Theodore McCarrick. Papież Franciszek i wstrząsający raport

Raport na temat przypadków pedofilii których odpuścił się McCarrick został sporządzony na wyraźne polecenie papieża Franciszka. 400-stronnicowy dokument powstawał przez dwa lata i jest dokumentacją przewinień kardynała oraz procesów decyzyjnych, jakie miały miejsce w jego sprawie.

d2njv1h

Raport precyzuje że przez większość czasu kariera McCarricka rozwijała się, ponieważ Stolica Apostolska nie miała żadnych informacji o popełnianych przez niego czynach. Jednocześnie jednak autorzy dokumentu wskazują, że McCarrick został arcybiskupem Waszyngtonu mimo napływających z USA informacji o jego nadużyciach. Kardynał miał wówczas przysiąc Janowi Pawłowi II, że jest niewinny.

Raport Watykanu. Jan Paweł II przestanie być świętym? Ojciec Gużyński: "To byłoby duże uproszczenie"

McCarrick przez lata był jedną z najważniejszych postaci amerykańskiego Kościoła Katolickiego. W latach 2000-2006 pełnił funkcję arcybiskupa Waszyngtonu. W 2018 roku zrezygnował z godności kardynalskich po tym, jak wszczęto śledztwa w sprawie jego nadużyć na tle seksualnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2njv1h

Podziel się opinią

Share
d2njv1h
d2njv1h
Więcej tematów