Trwa ładowanie...
dwr6ppq

Raport przygotowany dla KRRiT: "Wiadomości to tuba propagandowa władzy"

"Informacje są jednostronne, materiały o obozie władzy propagandowe, komentarze wymieszane z faktami" - tak "Wiadomości" TVP ocenili eksperci z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Raport, zlecony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, był gotowy w 2017 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes TVP Jacek Kurski podczas konferencji prasowej (zdj. arch.)
Prezes TVP Jacek Kurski podczas konferencji prasowej (zdj. arch.) (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
dwr6ppq

Na początku KRRiT nie chciał ujawniać niewygodnej publikacji. Organ tłumaczył wtedy, że z treścią dokumentu musi zapoznać się prezes telewizji publicznej Jacek Kurski. Jednak w opublikowanym materiale nie znalazła się ani jedna uwaga ze strony TVP - donosi "Gazeta Wyborcza".

Jak opisuje dziennik, wnioski krakowskich naukowców dla TVP są niewygodne . "De facto opisują, jak programy informacyjne, m.in. "Teleexpress" i "Wiadomości", łamią ustawę medialną, która nakazuje mediom zachowanie bezstronności, obiektywizmu, pluralizmu i niezależności" - czytamy.

dwr6ppq

Punktowanie "Wiadomości" i "Teleexpressu"

Raport Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest bardzo precyzyjny. Naukowcy badali programy TVP w wybranych 4 tygodniach, po jednym w każdym z czterech kwartałów 2017 roku. W każdym badanym wydaniu wnioski były podobne.

Zobacz także: Andrzej Duda rośnie w siłę? Jest coś, co "pomoże mu w kampanii"

Wśród głównych zarzutów wobec "Wiadomości" znalazły się uwagi dotyczące m.in.: selekcji i kolejności nadawania informacji, jednostronności informacji polityczno-gospodarczych, dominacja reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości, czy brak pluralizmu i bezstronności.

dwr6ppq

Naukowcy podawali też konkretne przykłady materiałów. Dostrzeżono, że niektóre tematy zapowiadane przez prowadzącego "Wiadomości" są mylące w stosunku do prezentowanej informacji. Tak było w m.in. podczas emisji materiału "Kolejny unijny szczyt poświęcony Brexitowi". Niemal w całości dotyczył on byłego premiera Donalda Tuska oraz jego przesłuchaniu w prokuraturze.

Wśród największych błędów redakcji "Teleexpressu" eksperci z UPJPII zaliczyli m.in.: miażdżącą przewagę jednej opcji politycznej (PiS), czy łamanie zasady oddzielania informacji od komentarza. Według twórców raportu, oglądanie konkretnego wydania programu TVP "można odnieść wrażenie, że Polska to kraj monopartyjny".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

dwr6ppq

Podziel się opinią

Share
dwr6ppq
dwr6ppq