Raport Pentagonu: Chiny mają ponad 500 głowic jądrowych
Niepokojący raport amerykańskiego resortu obrony. Z ustaleń Pentagonu wynika, że Chiny obecnie posiadają ponad 500 głowic jądrowych. Co więcej, tempo, w jakim powiększają swój arsenał atomowy, jest szybsze niż przewidywano we wcześniejszych prognozach. Raport, który jest corocznym przeglądem sił militarnych Chin, sugeruje również, że kraj ten może prowadzić prace nad bronią biologiczną.
Raport, który został przekazany Kongresowi i opublikowany w czwartek, wykazuje, że w ciągu ostatnich trzech lat Chiny ponad dwukrotnie zwiększyły swój arsenał jądrowy. Tempo tego wzrostu przekracza wcześniejsze prognozy. Pentagon szacuje, że do 2030 roku Pekin będzie posiadał 1000 głowic, a do 2035 roku - 1,5 tysiąca. Dla porównania, obecnie Stany Zjednoczone i Rosja posiadają około 5 tysięcy głowic.
Według planów chińskiego przywódcy Xi Jinpinga, do 2035 roku ma zakończyć się proces modernizacji chińskich sił zbrojnych. Celem jest stworzenie "armii klasy światowej", zdolnej do "prowadzenia i wygrywania wojen z silnym przeciwnikiem", czyli Stanami Zjednoczonymi. Jak powiedział w środę asystent sekretarza obrony ds. polityki kosmicznej John Plumb, tempo wzrostu chińskich sił jądrowych "zapiera dech w piersiach".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Strategia Chin zakłada zakończenie procesu "narodowego odmłodzenia" do 2049 roku. W ramach tego procesu planowane jest rozwiązanie "kwestii tajwańskiej". Do 2027 roku chińskie siły zbrojne mają być zdolne do stawienia czoła siłom USA na obszarze Indo-Pacyfiku i zmusić Tajwan do negocjacji na warunkach dyktowanych przez Pekin.
Największa na świecie marynarka wojenna i broń biologiczna
Według raportu Pentagonu, tylko w ubiegłym roku Chiny wybudowały 300 nowych silosów dla rakiet międzykontynentalnych (ICBM) w trzech ośrodkach. Według autorów dokumentu, ChRL posiada obecnie 350 takich rakiet i łącznie 500 wyrzutni.
Raport zwraca również uwagę na rosnącą potęgę chińskiej marynarki wojennej, która jest obecnie największa na świecie pod względem liczebności. Posiada 370 okrętów, w tym 47 okrętów podwodnych i 6 okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, przenoszących rakiety balistyczne. W 2023 roku oddano do użytku trzeci chiński lotniskowiec i prawdopodobnie rozpoczęto budowę kolejnego.
Pentagon informuje też, że ChRL jest zaangażowana w prace nad środkami biologicznymi o możliwym zastosowaniu wojskowym, w tym silnymi toksynami. Stany Zjednoczone oceniają, że Pekin prawdopodobnie posiada broń biologiczną i chemiczną, która stanowi zagrożenie dla sił USA, sojuszników i partnerów.
Agresywne manewry i gigantyczna przewaga
Według amerykańskiego resortu obrony, strategia Chin polega na wypchnięciu USA z regionu Morza Wschodniochińskiego i Południowochińskiego, a także na utrudnieniu dostępu USA do całego regionu Indo-Pacyfiku. Raport zwraca również uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat chińskie siły powietrzne przeprowadziły ponad 180 agresywnych manewrów przechwytywania amerykańskich samolotów w regionie - więcej, niż w całej poprzedniej dekadzie.
Dokument zawiera również porównanie sił ChRL i Tajwanu. Według Pentagonu, wojska lądowe Chin liczą 1 milion żołnierzy, z czego 420 tysięcy stacjonuje w rejonie Cieśniny Tajwańskiej. Armia Tajwanu liczy natomiast 89 tysięcy żołnierzy. Chiny posiadają też 4,2 tysiąca czołgów i 7,6 tysiąca dział, podczas gdy Tajwan - 900 czołgów i 1,3 tysiąca dział. Podobną przewagę Pekin ma również w siłach powietrznych (1,9 tysiąca myśliwców i 500 bombowców, wobec 300 myśliwców Tajwanu) i morskich.