Trwa ładowanie...
23-05-2010 02:47

Raport ONZ o sytuacji w Strefie Gazy

Izraelska blokada Strefy Gazy nadal utrudnia odbudowę na tym terytorium po zniszczeniach spowodowanych izraelską interwencją wojskową z przełomu 2008 i 2009 r.

Raport ONZ o sytuacji w Strefie GazyŹródło: AFP
d27zkzx
d27zkzx

Raport ONZ, który zostanie ogłoszony oficjalnie w niedzielę stwierdza, że w ciągu półtora roku od izraelskiej operacji "Płynny Ołów" naprawiono zaledwie 25% szkód wyrządzonych w czasie tej interwencji w Strefie Gazy zamieszkanej przez 1,5 miliona Palestyńczyków.

Jednak staraniem organizacji pomocowych udało się uruchomić dziesięć z dwunastu szpitali w Strefie i 78% sieci wodociągowej, które ucierpiały od izraelskiego ostrzału i bombardowań.

Według raportu ONZ, mimo pewnego postępu w tej dziedzinie, "pomoc międzynarodowa okazała się dalece nieskuteczna".

Wobec blokady utrzymywanej przez Izrael, 80% towarów importowanych do Strefy pochodzi z przemytu tunelami wykopywanymi przez Palestyńczyków pod granicą z Egiptem. Są one niszczone przez wojsko egipskie.

d27zkzx

Tą drogą dochodzą również materiały budowlane wykorzystywane przy odbudowie.

Wojsko izraelskie prowadziło w Strefie Gazy, którą kontroluje od połowy 2007 roku islamski Hamas, działania zbrojne od 27 grudnia 2008 roku do 18 stycznia 2009 roku. Ich oficjalnym celem było zmuszenie Palestyńczyków z radykalnych organizacji islamskich do zaprzestania ostrzału terytorium Izraela rakietami o małym zasięgu produkowanymi głównie przez samych Palestyńczyków.

W trakcie operacji "Płynny Ołów" zabito 1400 Palestyńczyków i zniszczono częściowo lub całkowicie 6268 ich domów.

Izrael utrzymuje ścisłą blokadę Strefy Gazy, zezwalając jedynie na wwóz niektórych artykułów pierwszej potrzeby.

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj