Trwa ładowanie...
d16ugqv
27-07-2009 18:16

Raport AI o tym, jak działa całkowity zakaz aborcji

Amnesty International domaga się od władz Nikaragui uchylenia prawa całkowicie zabraniającego aborcji. W raporcie na ten temat organizacja twierdzi, że zakaz zagraża życiu dziewcząt i kobiet, bo odmawia im się praw do ratującego życie zabiegu i zabrania lekarzom efektywne udzielać pomocy. To - twierdzi Amnesty International - przyczynia się do zwiększenia w tym kraju okołoporodowej śmierci matek.

d16ugqv
d16ugqv

Według oficjalnych danych 33 dziewczęta i kobiety w ciąży zmarły w tym roku w Nikaragui. W zeszłym roku, w tym samym okresie zmarło ich 20. Amnesty Intenational twierdzi jednak, że te dane są zaniżone, ponieważ sam rząd przyznaje, że liczba okołoporodowych śmierci matek nie zawsze jest rejestrowana.

Raport “Całkowity zakaz aborcji w Nikaragui: Zagrożone zdrowie i życie kobiet, kryminalizacja lekarzy” jest pierwszym raportem organizacji badającym skutki dla praw człowieka zakazu aborcji, kiedy zdrowie lub życie kobiety jest zagrożone, lub gdy jest ona ofiarą gwałtu lub kazirodztwa.

Znowelizowany Kodeks karny Nikaragui przewiduje wyrok więzienia dla kobiety, która szuka możliwości aborcji, a także dla lekarza, który zapewni jej pomoc medyczną. Tylko 3% krajów świata ma tak surowe zakazy.

Nowe prawo wprowadza sankcje dla lekarzy i pielęgniarek, którzy leczą ciężarną kobietę z powodu raka, malarii, HIV/ AIDS, kłopotów kardiologicznych, gdy takie leczenie jest przeciwwskazane w ciąży i może spowodować uszkodzenie lub śmierć embrionu lub płodu. Karze się także kobiety, które doświadczą poronienia, ponieważ w wielu przypadkach, niemożliwe jest rozróżnienie poronienia, do którego doszło z przyczyn naturalnych i wywołanego sztucznie - twierdzi AI.

d16ugqv

- Nikaraguański zakaz terapeutycznej aborcji jest hańbą. Jest to skandal w sferze praw człowieka, który ośmiesza nauki medyczne i zniekształca prawo w broń przeciw zapewnieniu podstawowej opieki medycznej ciężarnym dziewczętom i kobietom - stwierdziła Kate Gilmore, zastępca Sekretarz Generalnej Amnesty International, która niedawno osobiście badała sytuację w Nikaragui. - Kodeks karny Nikaragui jest bezdusznym i cynicznym narzędziem przepychanek politycznych, które miały miejsce w krajowych wyborach 2006 roku. Dziś karze on kobiety i często jeszcze dzieci za szukanie ratującej życie pomocy medycznej, a lekarzy za dostarczanie jej - dodała.

Delegacja Amnesty International w Nikaragui spotkała się z młodymi dziewczętami, które były ofiarami przemocy seksualnej z rąk bliskich krewnych lub przyjaciół i zostały zmuszone do donoszenia ciąży - by urodzić, w wielu przypadkach, własnych braci i siostry. Niepokojący jest zarejestrowany w 2008 roku wzrost ilości samobójstw przez ciężarne nastolatki przez połknięcie trucizny. Jedna z lekarek powiedziała działaczom Amnesty International, że modli się, aby nie spotkać pacjentki z bezmózgowiem płodu (choroba ta oznacza, że płód nie może przeżyć). Perspektywa powiedzenia kobiecie, że będzie musiała donosić ciążę, mimo wyniszczających efektów fizjologicznych i psychicznych, jest dla niej trudna do wyobrażenia.

- To, co widzieliśmy w Nikaragui, to po prostu horror - powiedziała Kate Gilmore, zastępczyni Sekretarz generalnej Amnesty. - Dzieci są zmuszane do rodzenia dzieci. Kobietom odmawia się podstawowej opieki medycznej, w tym ratującej życie.

- Dziewczęta będące w ciąży w wyniku kazirodztwa miały odwagę się z nami spotkać; prezydent Ortega - nie. Wygląda na to, że władze Nikaragui nie mają odwagi ani bronić tego prawa, ani zdecydować się na jego zniesienie, które jest pilnie potrzebne - dodała.

d16ugqv

Organizacja domaga się od władz Nikaragui niezwłocznego uchylenia prawa całkowicie zabraniającego aborcji, zagwarantowania dostępu do bezpiecznej i dostępnej aborcji dla ofiar gwałtu oraz kobiet, dla których kontynuowanie ciąży jest zagrożeniem dla życia i zdrowia. AI chce też ochrony wolności słowa tych, którzy wypowiadają się przeciwko obecnie obowiązującemu prawu oraz zapewnienia wsparcia dziewczętom i kobietom dotkniętym przez to prawo. Zdaniem organizacji nikaraguański sąd najwyższy powinien wydać orzeczenie na temat legalności i konstytucyjności obecnie obowiązującego prawa.

d16ugqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16ugqv
Więcej tematów