Trwa ładowanie...

Ranking Perspektywy 2020. Znamy najlepsze polskie uczelnie. Uniwersytet Jagielloński pokonał Uniwersytet Warszawski

Poznaliśmy wyniki Rankingu Perspektywy 2020. Wśród uczelni publicznych najlepszy okazał się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, który wrócił na pierwsze miejsce po roku przerwy. Wśród uczelni niepublicznych czwarty raz z rzędu najlepsza jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Ranking Perspektywy 2020. Znamy najlepsze polskie uczelnie. Uniwersytet Jagielloński pokonał Uniwersytet WarszawskiŹródło: PAP
dgyf1t9
dgyf1t9

Ranking przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która ściśle współpracowała z kapitułą, kierowaną przez prof. Michała Kleibera. Ranking obejmuje Uczelnie Akademickie, Uczelnie Niepubliczne i Publiczne Uczelnie Zawodowe.

Perspektywy 2020. Ranking Uczelni Akademickich

Ranking Uczelni Akademickich w trzech ostatnich latach został zdominowany przez Uniwersytet Warszawski. Tym razem lepszy okazał się jednak Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Uniwersytet Warszawski musiał zadowolić się drugim miejscem, a czołową trójkę rankingu uzupełniła Politechnika Warszawska, która czwarty raz z rzędu zajęła trzecią pozycję.

W czołowej dziesiątce rankingu warto zwrócić uwagę na duży progres Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W 2017 roku ten uniwersytet był na 30. miejscu w rankingu. Dwa lata później zajął już 18. lokatę, a w 2020 roku awansował na 10. miejsce, ex aequo z Uniwersytetem Wrocławskim.

Zobacz też: Wyniki wyborów 2020. Bogdan Zdrojewski: rząd będzie miał dwa problemy

Perspektywy 2020. Ranking Uczelni Niepublicznych

W Rankingu Uczelni Niepublicznych czwarty rok z rzędu nie mamy żadnych zmian w najlepszej czwórce. I tak zwycięzcą znów została Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Drugie miejsce zajął SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie, trzecia pozycja dla Uczelni Łazarskiego w Warszawie, a czwarta dla Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

dgyf1t9

Perspektywy 2020. Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych

Po raz drugi przygotowano Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych. Podobnie jak w 2019 roku wygrała Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Duży awans (z dziesiątego na drugie miejsce) zanotowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Trzecia jest Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, która w porównaniu z poprzednim rokiem spadła w rankingu o jedno miejsce.

Ranking Perspektyw przygotowuje się na podstawie 29 wskaźników, które skupiają się w siedmiu kryteriach: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność i umiędzynarodowienie.

źródło: ranking.perspektywy.pl/RMF.FM

dgyf1t9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgyf1t9
Więcej tematów