Trwa ładowanie...
ranking

Ranking jakości życia. Najlepiej żyje się w Norwegii, Polska na 32 miejscu

Oczekiwana długość życia, jakość edukacji, sytuacja gospodarcza – wszystko to kolejny raz przyniosło Norwegii czołową pozycję w światowym „Wskaźniku rozwoju społecznego”. Polska znalazła się na 32 miejscu, Niemcy – na 4.

Share
Ranking jakości życia. Najlepiej żyje się w Norwegii, Polska na 32 miejscu
Źródło: East News
d34dzmb

Mieszkańcy Norwegii szczycą się najwyższą na świecie jakością życia. Wynika to z opublikowanej dorocznej analizy agendy ONZ – Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) za rok 2018. Bogate w ropę naftową, skandynawskie państwo opiekuńcze już kolejny raz uplasowało się na pierwszym miejscu w tzw. Wskaźniku rozwoju społecznego (Human Development Index) UNDP. Na drugim miejscu znalazła się Szwajcaria, na trzecim – Irlandia. Niemcy zajmują razem z Hongkongiem czwartą pozycję. Przy czym sytuacja w Hongkongu była badana przed wybuchem protestów w marcu 2019.

Polska za Grecją i przed Litwą

Od dziesięciu lat czołowe miejsca w rankingu agendy ONZ prawie się nie zmieniają. Analitycy UNDP obserwują jednak „zasadniczo ciągły wzrost jakości życia w skali globalnej”. Grupa z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego (dosłownie: ludzkiego) obejmuje dzisiaj już 62 kraje i terytoria. W ścisłej czołówce znajdują się na przykład Australia i Islandia, które wspólnie zajmują szóste miejsce. Za nimi plasują się Szwecja, Singapur i Holandia.

d34dzmb

Polska znajduje się w grupie pierwszych 35 państw, zajmując 32 pozycję za Estonią, Cyprem i Grecją, a przed Litwą, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Andorą.

Na końcu kraje afrykańskie

Ostatnie miejsca w rankingu UNDP zajmują kraje afrykańskie: Burundi, Sudan Południowy, Czad, Republika Środkowoafrykańska. Listę 189 państw kończy Niger.

Słabo wypadają przede wszystkim kraje objęte konfliktami zbrojnymi. I tak na przykład Libia zajmuje 110 pozycję, Syria – 154, Jemen – 177.

O jakości życia decydują trzy kryteria: oczekiwana długość życia, poziom edukacji i średni dochód narodowy na głowę. Analiza tych trzech kluczowych dziedzin, które według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju są „miernikiem rozwoju społecznego”, jest częścią dorocznego raportu ONZ.

(tagesschau.de / stas)

d34dzmb
d34dzmb

Podziel się opinią

Share
d34dzmb
d34dzmb
Więcej tematów