Trwa ładowanie...
d2puou9

Ranking BBC: nacjonalizm w Europie. Jak wypada Polska?

W ostatnim czasie znacznie wzrosło w Europie poparcie dla nacjonalistów. Ranking BBC pokazuje, gdzie ekstremiści zyskali dotychczas najwięcej zwolenników. Na pierwszym miejscu są Węgry, Polska znalazła się za Niemcami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce (PAP, Fot: Artur Reszko)
d2puou9

Takie tendencje widać wyraźnie w Niemczech, gdzie AfD stała się największą partią opozycyjną w Bundestagu. W Hiszpanii Vox jest dziś trzecią siłą w Kongresie Deputowanych.

W Parlamencie Europejskim dziewięć skrajnie prawicowych partii uformowało blok o nazwie Tożsamość i Demokracja. Obecnie są oni piątą co do wielkości grupą.

BBC przyjrzała się wynikom ostatnich wyborów do parlamentów narodowych w całej Unii Europejskiej. Jakie poparcie notuje skrajna prawica i gdzie w politycznym krajobrazie Europy rządzą nacjonaliści?

d2puou9

Kto na czele?

Pierwsze miejsce na mapie BBC zajmują Węgry. Wymieniono tu dwie nacjonalistyczne partie: Fidesz Victora Orbana, który zanotował poparcie na poziomie 49 proc. oraz Jobbik (19 proc. głosów).

Druga jest Austria, gdzie nacjonalistyczno-konserwatywna, eurosceptyczna Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) zdobyła 26 proc. głosów. Ugrupowanie domaga się m.in. ograniczenia imigracji, zwalczania nadużyć w przyznawaniu azylu oraz sprzeciwia się przystąpieniu Turcji do UE.

Trzecie miejsce przypada Szwajcarii, gdzie w ostatnich wyborach Szwajcarska Partia Ludowa zdobyła 25,8 proc. głosów. Dalej kolejno plasują się Dania (Duńska Partia Ludowa - 21 proc.), Belgia (Nowy Sojusz Flamandzki - 20,4 proc.), Estonia (Estońska Konserwatywna Partia Ludowa - 17,8 proc.), Finlandia (Prawdziwi Finowie - 17,7 proc.) i Szwecja (Szwedzcy Demokraci - 17, 6 proc).

d2puou9

Na miejscu dziewiątym i dziesiątym znalazły się Włochy i Hiszpania.

Poparcie na poziomie 13 proc. zyskały skrajnie prawicowe ugrupowania we Francji - Front Narodowy, któremu przewodzi Marine Le Pen i w Holandii - Partia Wolności, której lideruje Geert Wilders.

Jak wypadają Niemcy i Polska?

W zestawieniu BBC, Niemcy plasują się na 13. pozycji. Jak przypomina autor artykułu, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) po raz pierwszy weszła do Bundestagu w 2017 roku (12,6 proc. głosów), stając się jednocześnie największą partią opozycyjną.

d2puou9

Ugrupowanie rośnie w siłę zwłaszcza we wschodnich regionach Niemiec. Zaskoczeniem był październikowe wybory w Turyngii, gdzie AfD wyprzedziła chrześcijańskich demokratów (CDU) Angeli Merkel. "CDU i SPD uzyskały najgorsze wyniki, jakie kiedykolwiek przyszło im przełknąć w Turyngii" - pisała wówczas niemiecka prasa, nazywając wynik wielkim szokiem.

Polska natomiast znalazła się w zestawieniu na 17. miejscu. W wyborach powszechnych w 2019 roku nacjonalistyczna Konfederacja uzyskała 6,8 proc. głosów.

Zwycięstwo odniosło PiS. Jak pisze BBC, partia ta kierowana jest przez doświadczonego antykomunistycznego działacza Jarosława Kaczyńskiego, który zbudował silne poparcie w elektoracie wiejskim, z głęboko zakorzenionymi tradycjami katolickimi. Autor artykułu zauważa jednak, że w odróżnieniu od wielu partii prawicowych w Europie, PiS poza nacjonalizmem koncentruje się także na kwestiach socjalnych.

Zobacz także: Jak to jest, kiedy miastem rządzą populiści

Zobacz także: Czy mieszkańcy wschodnich Niemiec boją się skrajnej prawicy?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2puou9

Podziel się opinią

Share
d2puou9
d2puou9
Więcej tematów