ŚwiatRakieta Korei Płn. w pełni gotowa jeszcze dziś

Rakieta Korei Płn. w pełni gotowa jeszcze dziś

Rakieta dalekiego zasięgu, która ma wynieść na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego sztucznego satelitę, będzie we wtorek wieczorem w pełni gotowa do startu - poinformował wicedyrektor departamentu badań kosmicznych północnokoreańskiego Centralnego Komitetu Astronautyki Riu Kum Czhol, podczas jednej z niezwykle rzadkich konferencji prasowych organizowanych przez władze Korei Płn.

Rakieta Korei Płn. w pełni gotowa jeszcze dziś
Źródło zdjęć: © AFP | Pedro Ugarte

Plany Phenianu skrytykowało rosyjskie MSZ. - Uznajemy decyzję o wystrzeleniu rakiety za zignorowanie postanowień Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział rzecznik tego resortu Aleksandr Łukaszewicz.

Pekin apeluje o spokój

Chiny zareagowały na zapowiedź startu rakiety kolejnym wezwaniem do zachowania spokoju na Półwyspie Koreańskim. - Wszystkie zainteresowane strony powinny respektować prawo międzynarodowe, aby nie dopuścić do eskalacji napięć w regionie - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Liu Weimin. W niedzielę szef chińskiej dyplomacji Yang Jiechi powiedział, że Pekin jest zaniepokojony planem wystrzelenia rakiety i wezwał do kontynuowania "wysiłków dyplomatycznych".

Premier Japonii Yoshihiko Noda zapowiedział, że Tokio rozpocznie konsultacje z innymi krajami w sprawie planów Phenianu. Noda podkreślił, że wystrzelenie rakiety jest pogwałceniem decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ i Japonia wzywa Koreę Płn. do powściągliwości.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego ostrzegło we wtorek, że Północ narazi się na pogłębienie swej międzynarodowej izolacji, jeśli mimo apeli wielu krajów nie zrezygnuje z odpalenia rakiety.

W niedzielę rakieta nośna została umieszczona na wyrzutni startowej - poinformowali zagraniczni korespondenci, którym pokazano miejsce, gdzie Unha-3 przygotowywana jest do startu.

Nietypowy gest Phenianu

Izolujący się od świata Phenian zdecydował się w niedzielę na bardzo nietypowy dla siebie gest: zaprosił blisko 50 zagranicznych dziennikarzy do miejscowości, w której znajduje się nowa wyrzutnia, by zademonstrować, jak zaawansowane są przygotowania do odpalenia rakiety nośnej. Reporterów przewieziono specjalnym pociągiem do Tongchang-ri w prowincji Północny Phenian, 50 km od granicy z Chinami.

Start ma uczcić 100. rocznicę urodzin nieżyjącego przywódcy Korei Płn. Kim Ir Sena, przypadającą na połowę bieżącego miesiąca. Według AP odpalenie ma nastąpić między 12 a 16 kwietnia, AFP podaje zaś, że nastąpić to może 17 kwietnia.

Według północnokoreańskich władz, satelita Kwangmyongsong-3 ma służyć celom pokojowym, a tor lotu rakiety Unha-3 "nie będzie miał wpływu" na sąsiednie państwa.

USA, Japonia, Wielka Brytania i wiele innych krajów wezwało Phenian do zrezygnowania z wystrzelenia satelity natychmiast po ogłoszeniu przez niego tych planów 16 marca. Zdaniem ekspertów odpalenie Unha-3 może być rakietowym testem technologicznym, zaś rakieta nośna satelity Kwangmyongsong-3 to w istocie pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, nazywany poza Koreą Północną Taepodong.

Moratorium za żywność

W lutym Korea Płn. zgodziła się na moratorium na dalsze próby rakietowe i nuklearne, aby odblokować sześciostronne rozmowy rozbrojeniowe w zamian za amerykańską pomoc żywnościową. USA zobowiązały się do dostarczenia 240 tys. ton pomocy żywnościowej przeznaczonej dla dzieci i kobiet w ciąży. Waszyngton zastrzegł, że dostawy będą ściśle kontrolowane, by uniknąć skierowania ich na potrzeby armii.

Po zapowiedzi wystrzelenia satelity USA ostrzegły, że jeśli Phenian się na to zdecyduje, będzie to jednoznaczne z pogwałceniem ustaleń z lutego, dotyczących moratorium, a Waszyngton zrezygnuje z planu udzielenia Korei Płn. pomocy żywnościowej. Pod koniec marca wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu powiedział, że USA zostały zmuszone do zawieszenia planu pomocy.

Start rakiety z satelitą odbędzie się dokładnie trzy lata po podobnym starcie w kwietniu 2009 roku, który spotkał się z powszechnym potępieniem, m.in. USA i Korei Płd. Również wtedy zarzucano Phenianowi, że chce w ten sposób wypróbować pociski dalekiego zasięgu.

Według Korei Płn. satelita wszedł wówczas na orbitę okołoziemską i odtwarzał tam rewolucyjne pieśni. Eksperci amerykańscy i południowokoreańscy twierdzili, że nie było oznak, by północnokoreański satelita opuścił atmosferę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)