Trwa ładowanie...
28-05-2016 01:30

Rakieta Falcon 9 ponownie pomyślnie wylądowała po locie orbitalnym

• Pierwszy człon rakiety nośnej po raz czwarty pomyślnie wylądował po locie na orbitę okołoziemską, na której umieszczono tajlandzkiego satelitę
• Falcon 9 wylądował na platformie na Oceanie Atlantyckim
• Satelita Thaicom ma zapewnić transmisję programów telewizyjnych i przesyłanie danych w rejonie Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej

Rakieta Falcon 9 ponownie pomyślnie wylądowała po locie orbitalnymŹródło: AFP, fot: BRUCE WEAVER
d39wm3q
d39wm3q

Wcześniej rakieta wykonała ten trudny manewr trzykrotnie - raz lądując na ziemi na Florydzie i dwukrotnie na platformie na Atlantyku.

Pierwszy człon Falcona 9, tak jak poprzednio, odłączył się od pozostałych po 2 minutach i 39 sekundach od startu z przylądka Canaveral, na Florydzie. Korzystając z silników hamujących rozpoczął pionowe schodzenie na platformę, na której osiadł po ok. 10 minutach. "Szybkość schodzenia była bliska zaplanowanej" - poinformował na Twitterze właściciel firmy, miliarder Elon Musk.

Ważący 3 tony satelita Thaicom, skonstruowany przez amerykańską firmę Orbital ATK, ma zapewnić transmisję programów telewizyjnych i przesyłanie danych w rejonie Azji Wschodniej i Południowo Wschodniej.

Procedura ma duże znaczenie dla przyszłości lotów kosmicznych, pozwala bowiem na wielokrotne użycie tego samego członu rakiety, co znacznie obniża koszty. Dotychczasowe rakiety nośne były pociskami jednorazowego użytku i po starcie ulegały zniszczeniu. Sukces manewru powitano oklaskami w siedzibie SpaceX w Kalifornii.

Eksperci wskazują, że czwarte z kolei pomyślne lądowanie wskazuje, że SpaceX już dość dobrze opanowała ten manewr, który w przyszłości ma być rutynowy. Może to zagrozić dominującemu obecnie na rynku satelitów europejskiemu konsorcjum Arianespace.

d39wm3q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39wm3q
Więcej tematów