Trwa ładowanie...
d3epbm7

Rafał Wójcikowski dzisiaj pochowany

Pogrzeb posła Kukiz’15 Rafała Wójcikowskiego rozpoczął się o godz. 12 w kościele św. Jadwigi w Tomaszowie Mazowieckim. Poseł zginął 19 stycznia w wypadku na drodze S8. Cała Polska usłyszała o nim miesiąc wcześniej, kiedy podczas debaty sejmowej przyznał, że ma Zespół Aspergera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafał Wójcikowski
Rafał Wójcikowski (Wikimedia Commons, Fot: Adrian Grycuk, CC-BY-SA-3.0-PL)
d3epbm7

W pogrzebie oprócz rodziny i najbliższych przyjaciół uczestniczą m.in. Paweł Kukiz, wicepremier Mateusz Morawiecki, minister Elżbieta Rafalska, i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W pogrzebie bierze udział też szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Adam Kwiatkowski, który przekazał rodzinie Order Odrodzenia Polski dla Rafała Wójcikowskiego za zasługi w działalności publicznej.

Rafał Wójcikowski. Jechał w kierunku Warszawy, ale jego samochód uderzył w barierę energochłonną oddzielającą jezdnie. Następnie obrócił się o 90 stopni i znalazł się na prawym pasie, a tam uderzył w niego inny samochód, który nie zdążył zahamować.

Po wypadku lider Kukiz'15 Paweł Kukiz napisał na Facebooku: "Dziś nad ranem zginął w wypadku nasz Przyjaciel, Poseł na Sejm RP Rafał Wójcikowski. Miał 43 lata. Osierocił Żonę i dwoje dzieci. Nie jestem w stanie teraz napisać nic więcej... Ogromny żal. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie".

Kim był Rafał Wójcikowski?

Rafał Wójcikowski ukończył Uniwersytet Łódzki na kierunku finanse i bankowość oraz informatyka i ekonometria. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Z zawodu był nauczycielem akademickim. Należał do Stowarzyszenia KoLiber. Jako ekspert współpracował z Fundacją Republikańską. A w 2015 roku dostał się do Sejmu startując z list Kukiz’15 w okręgu obejmującego Piotrków Trybunalski.

d3epbm7

Rafał Wójcikowski w Sejmie zasiadał m.in. w komisji finansów publicznych. Był w niej zastępcą przewodniczącego. Poseł Kukiz’15 pracował też w komisji do spraw energii, Skarbu Państwa i komisji edukacji, nauki i młodzieży. Wypowiadał się podczas debat sejmowych dotyczących m.in. budżetu na 2017 rok i obniżenie wieku emerytalnego.

Cała Polska dowiedziała się o Rafale Wójcikowskim po jego wystąpieniu podczas debaty o reformie edukacji. Zaapelował w niej o wprowadzenie rozróżnienia między Zespołem Aspergerem a autyzmem. Poseł Kukiz’15 z mównicy sejmowej przyznał, że ma Zespół Aspergera. Powiedział, że jego dzieci też go mają, ponieważ jest to choroba genetyczna, ale nie jest tym samym co autyzm. Po wystąpieniu posła Kukiz’15 posłowie przyjęli poprawkę do ustawy wyróżniającą tę chorobę.

Śledztwo prokuratury

Z sekcji zwłok wynik, że poseł Kukiz’15 zmarł z powodu bardzo rozległych, wielonarządowych obrażeń wewnętrznych. Prokuratura okręgowa w Łodzi bada sprawę wypadku, w tym okoliczności udzielania pomocy posłowie. Przesłuchano już jednego ze świadków, który udzielał pomocy Rafałowi Wójcikowskiemu. Według niego strażacy trzymali się swoich procedur, ale jego zdaniem akcja reanimacyjna powinna rozpocząć się po stwierdzeniu przez niego funkcji życiowych posła, a nie po upewnieniu się przez strażaków, że faktycznie tak jest. Przyznał też, że nie wie, czy dałoby się uratować posła.

Prokuratura chce też przesłuchać biorących udział w akcji strażaków-ratowników. Śledczy czekają też na opinię biegłego, który ma wypowiedzieć się m.in., czy działania reanimacyjne miały szanse powodzenia wobec licznych obrażeń wewnętrznych.

d3epbm7

Podziel się opinią

Share

d3epbm7

d3epbm7
Więcej tematów