Padnie rekord w pogodzie? Synoptycy wskazują na dwie daty

W najbliższych dniach temperatury w Polsce mają utrzymywać się znacznie poniżej zera. Prognozowane są też niewielkie opady śniegu. Ze statystyk wieloletnich wynika, że to właśnie w styczniu najczęściej zdarzały się rekordowe mrozy oraz największa pokrywa śnieżna. Synoptycy wskazują tu na dwie kluczowe daty. Jedna z nich przypada już w przyszłym tygodniu.

Radykalne zmiany w pogodzie. To będą kluczowe dni
Radykalne zmiany w pogodzie. To będą kluczowe dni
Źródło zdjęć: © East News, WXCHARTS
Maciej Zubel

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Najnowsze prognozy wskazują, że w poniedziałek 8 stycznia temperatura w ciągu dnia będzie wynosić od około -6 stopni na Dolnym Śląsku, do nawet -12 na północnym wschodzie. Jeżeli te prognozy się sprawdzą, byłby to najchłodniejszy dzień tej zimy.

Tym samym potwierdziłoby to doświadczenia z przeszłości. Z danych gromadzonych od 1981 roku wynika, że najczęściej to właśnie 8 stycznia średnia temperatura w Polsce bywała najniższa.

A co ze śniegiem? Podobnie jak w przypadku temperatury, synoptycy dysponują również danymi na temat pokrywy śnieżnej z ubiegłych zim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: oko w oko z potężnym tygrysem syberyjskim. Świadek od razu chwycił za telefon

Mróz i śnieg. Rekordy przypadają w styczniu

I tym razem najbardziej "śnieżne" dni najczęściej przypadały na styczeń. Według danych gromadzonych od 2004 roku przez Centrum Badań Kosmicznych PAN biały puch pokrywał największą część naszego kraju najczęściej 25 stycznia. Tego dnia pokrywa śnieżna w ubiegłych latach obejmowała średnio około 80 proc. powierzchni Polski.

Jak będzie w tym roku? Według serwisu twojapogoda.pl prognozy długoterminowe wskazują, że pod koniec stycznia temperatury będą raczej dodatnie. Wygląda więc na to, że w tym przypadku średnia wieloletnia się nie potwierdzi.

Przeczytaj też:

Źródło: twojapogoda.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodaprognozamróz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)