Radykalne reformy na Węgrzech
Premier Węgier Ferenc Gyurcsany jeszcze latem zamierza przedstawić projekty ważnych ustaw w ramach zapowiadanych radykalnych reform - poinformował dziennik "Nepszabadsag".
Gyurcsany, którego koalicja wygrała kwietniowe wybory parlamentarne, zapowiedział w poniedziałek najpoważniejsze reformy od czasu zmian wprowadzonych na początku lat 90. w ramach transformacji ustrojowej.
Premier nie ujawnił szczegółów, wspomniał tylko, że rząd zamierza zreformować nadmiernie rozbudowane instytucje rządowe.
Zapewnił też, że zostanie ograniczony ogromny deficyt budżetowy Węgier (w ubiegłym roku wyniósł 6,1 proc.), aby kraj mógł przystąpić do strefy euro w 2010 r.
Zapytany, czy zamierza w najbliższym czasie podnieść podatki albo zmniejszyć wydatki, Gyurcsany odparł: Jeśli analiza [budżetowa] pierwszego kwartału wykaże, że jest to niezbędne, oczywiście to zrobimy.
Według "Nepszabadsag", zamiast 17 obecnych ministerstw w nowym rządzie ma być tylko 12. Zgodnie z projektowanymi zmianami ministerstwo oświaty ma zostać połączone z resortem ds. narodowego dziedzictwa kulturalnego, ma też powstać megaresort rozwoju infrastruktury i gospodarki, obejmujący dotychczasowe ministerstwa informatyki i telekomunikacji oraz zatrudnienia i pracy, część resortu ds. młodzieży, rodziny i równych szans, a także instytucję ministra bez teki ds. rozwoju regionalnego.
W czwartek - jak informuje dziennik - rozpoczną się negocjacje koalicyjne między Węgierska Partią Socjalistyczną i liberalnym Związkiem Wolnych Demokratów. W ich trakcie mają zapaść uzgodnienia dotyczące około 20 ustaw, które Gyurcsany zamierza przedstawić parlamentowi natychmiast po ukonstytuowaniu się rządu, co ma nastąpić w połowie czerwca.
Jak informuje wtorkowy "Financial Times", agencja ratingowa Fitch zaapelowała w poniedziałek do rządu węgierskiego o zredukowanie obiecanego podczas kampanii wyborczej zwiększenia wydatków socjalnych i rozpoczęcie reform.
Węgierska lewicowo-liberalna koalicja rządząca odniosła zwycięstwo w wyborach, które odbyły się w dwóch turach: 9 i 23 kwietnia. Jest to pierwszy przypadek w postkomunistycznych Węgrzech, gdy ekipa rządząca pozostała u władzy na drugą kadencję.