Trwa ładowanie...

Radykalna zmiana ws. zaświadczeń o dysleksji

Wraz z nowym rokiem szkolnym zmienią się zasady wydawania zaświadczeń o dysleksji przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Według nowych przepisów taka opinia będzie wydawana raz na cały okres edukacji ucznia - informuje rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Grzegorz Żurawski. Bezpośrednio na prośbę rodziców opinie będzie mógł otrzymać uczeń w klasach 4-6. W gimnazjach, liceach czy technikach uczniowie będą kierowani przez szkoły.

Radykalna zmiana ws. zaświadczeń o dysleksjiŹródło: Jupiterimages
dkk4ix6
dkk4ix6

Jak wyjaśnia rzecznik MEN zmiany są wprowadzane po to, aby nauczyciele więcej uwagi poświęcali swoim uczniom i bezpośrednio informowali rodziców o dysleksji.

Innego zdania jest prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. W jego opinii zmiany służą tylko statystycznemu ograniczeniu liczby dzieci z różnymi dysfunkcjami. Jak dodaje Broniarz takie badania powinny być wykonywane kilka razy w ciągu całej edukacji ucznia. W jego opinii dziecko dojrzewa i rozwija się intelektualnie przez cały okres edukacji, a wychwycone trudności w nauce mogą ulec zmianie. Taka radykalna zmiana w dostępie do poradni psychologiczno-pedagogicznych może być ze szkodą dla uczniów ocenia prezes ZNP.

Zmiany, które wejdą 1 września są związane z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji narodowej z listopada ubiegłego roku.

Dysleksja objawia się w postaci kłopotów z nauką czytania lub dysortografii czyli trudności w stosowaniu zasad ortograficznych. Wg badań w Polsce dysleksję ma od 9 do 10 procent uczniów z klas 0-4. Na dysortografię cierpi od 13 do 16 procent uczniów.

dkk4ix6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkk4ix6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj